'Provokasyonlara karşı uyanık olun'

Erdoğan, Siirt'te sağduyu çağrısı yaptı. Muhalefete de yüklenen Erdoğan, "3-5 oy hırsıyla, sokak eylemlerini teşvik eden, illegal örgütlerin sırtını okşayan fırsatçılarla beraberlik kitabımızda yok" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Siirt'te 32 tesisin toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende sağanak altında toplanan coşkulu kalabalığa "1960'larda, 70'lerde, 80'lerde sahneye konulan bayat tahrikleri her fırsatta tekrarlamak istediler, hiç birine boyun eğmedik" diye seslendi. Erdoğan, şu mesajları verdi:
DEMOKRASİYİ YÜCELTTİK: Türkiye'yi büyüttük, Türkiye'nin itibarını büyüttük, sofradaki ekmeği büyüttük. En önemlisi de demokrasiyi yücelttik, özgürlükleri genişlettik, yıllardır devam eden yasaklara son verdik, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik.
YOKSULLUKTAN BESLENİYORLAR: Yoksulluk devam etsin, istismar sebepleri ortadan kalkmasın istiyorlar. Çünkü oradan besleniyorlar. Eğitimsizlikten besleniyorlar, yoksulluktan besleniyorlar. Biz bu kısır döngüyü kırdık ve kırıyoruz. Biz, bu bölgenin talihini, bu bölgenin çehresini değiştirdik ve değiştiriyoruz.
ENİŞTENİZE SAHİP ÇIKTINIZ: 2003'te sizler 'yiğit, düştüğü yerden kalkar' dediniz. Bu kardeşinize, eniştenize sahip çıktınız. Biz de çok şükür Siirt'e mahcup olmadık, yüzümüzü yere eğmedik. Biz acılarla büyüdük, biz dertlerle büyüdük, her türlü engellemeye, her türlü tehdide göğüs gererek, sabrederek bugünlere ulaştık. Hiç pes etmedik, umutsuzluğa kapılmadık.
HAZIMSIZLIK HASTALIKTIR: Dünden çok çok iyi durumdayız, inşallah yarın çok daha iyi olacak. Elbette bu gelişmelerden rahatsız olanlar var. Bu gelişmeleri hazmedemeyen, bu yatırımları engellemek için her yola başvuran hazımsızlar var. Unutmayın hazımsızlık hastalıktır.
BOŞ DURMUYORLAR: Dün çetelerle, kirli senaryolarla, tezgahlarla kardeşliğimizi bozmaya çalışanlar, bugün de boş durmuyor, çeşitli provokasyonlarla süreci bulandırmaya çalışıyorlar. Siirtli kardeşlerimden her zaman uyanık olmasını rica ediyorum.
İÇERİDE VE DIŞARIDA: Oynanan oyunları çok iyi takip etmenizi, hedefini, niyetini, gayesini çok iyi anlamanızı rica ediyorum. Türkiye'nin uluslararası gücü üzerinde, kardeşliğimiz üzerinde kirli planlar yapanlara karşı sağduyulu olmanızı istiyorum. Kardeşliğimizin, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi birilerini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Biz bu tehditlere, tahriklere aldanmadan yolumuza devam edeceğiz.
TEZGÂHA DÜŞMEYECEĞİZ: Biz yola çıkarken ne dedik; 'Aldatan olmayacağız' dedik. Ama aynı zamanda 'aldanan da olmayacağız' dedik. Birileri bizi tuzaklara çekmek istedi, onlara aldanmadık. 60'larda, 70'lerde, 80'lerde sahneye konulan bayat tahrikleri her fırsatta tekrarlamak istediler, hiç birine boyun eğmedik. Bugün de Allah'ın izniyle aldanmayacak, kirli tuzaklara düşmeyecek, çirkin tahriklere gelmeyeceğiz.
SIRT OKŞAMADIK: Biz iktidar olmak için her yolu mübah görenlerden değiliz. 3-5 oy hırsıyla, sokak eylemlerini teşvik eden, illegal örgütlerin sırtını okşayan fırsatçılarla beraber olmak bizim kitabımızda yok. Bizim aramızda fark var. Biz yapmanın, inşa etmenin, imar etmenin mücadelesi içindeyiz, görüyorsunuz, onlar yıkmanın, tahrip etmenin, bozmanın mücadelesi içindeler. İşte Siirtli kardeşimin tüm bu oyunları görmesini, bu oyunları bozma noktasında bizden desteğini esirgememesini rica ediyorum.

ALKUMRU BARAJI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Erdoğan, inşaatı devam eden Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nda inceleme yaptı, "İnsanoğlunun eli dokununca zorlu coğrafyalar kolay hale gelebilir" dedi.

Emine Erdoğan'la geldi
Başbakan Erdoğan, törene Siirtli olan eşi Emine Erdoğan'la birlikte geldi. Erdoğan'ı taşıyan GAP adlı uçak hava muhalefeti nedeniyle Batman Havaalanı'na indi. Siirt'e karayoluyla geçen Erdoğan, yol üzerindeki süt ve süt ürünleri fabrikasının açılışını yaptı. Sağanak yağmurda Siirt'e giren Erdoğan'ı halk oyunları ekibi karşıladı. Siirt'in BDP'li Belediye Başkanı Selim Sadak, Erdoğan'ı karşılamaya gelmedi.

Siirt, Erdoğan'ın dönüm noktası
Erdoğan, hapse 1997'de Siirt'te okuduğu Ziya Gökalp'in 'Asker Duası' isimli şiiri nedeniyle girmişti. AK Parti 2002'de iktidara geldiğinde yasaklı olduğu için milletvekili seçilemeyen Erdoğan, ardından Siirt'te yenilenen seçimlerde Mervan Gül'ün yerine adaylığını koyarak TBMM'ye girmişti.


SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ