Gündemde 'çarşaf' var

CHP kurultayında neden çarşaf liste olması gerektiği konusunda konuşma yapacak olan Baykal, çarşaf liste oylamasının gizli yapılmasını isteyecek

Salı 14.12.2010
Güncelleme: Salı 14.12.2010
ABONE OL
CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav ile görüşmesinden liste konusunda 'uzlaşma' çıkmayınca hesaplaşma kurultaya kaldı. Baykal'ın kurultayda bir konuşma yaparak neden çarşaf liste olması gerektiğini anlatacağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu, yakın çevresine, "Çarşaf liste tartışmaları seçim öncesi partiye zarar verir. İl başkanları ve milletvekillerinin büyük çoğunluğu da blok liste istiyor. Son kez blok liste yapacağız. Seçim sonrası da tüzük değişikliklerini yaparak, daha demokratik bir yapı oluşturacağız. Ayrıca delegeler isterse bu kurultayda bile çarşaf liste yapabileceğimizi söyledim" diyerek, blok liste ısrarını sürdürdü. Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede ısrarla çarşaf liste öneren Baykal'ın gündeminde de liste tartışması var. Tüzük gereği yüzde 10 olan 125 delegenin imzası ile 'çarşaf liste' önergesi verilirse, Baykal'ın önerge lehinde konuşma yapmayı planladığı öğrenildi. Partide genel başkan sorunu olmadığını belirterek çarşaf listeyi savunacak olan Baykal, "Çarşaf liste partiyi ayrışmaktan, bölünmekten kurtarır. Parti Meclisimiz, çarşaf liste denilen yöntemle oluşursa, kurultayı temsil etme şansını elde edebileceğine inanıyorum. Herkesin aday olabileceği bir yöntem parti için en doğrusu" diyecek. Baykal, önergenin kurultay delegelerinin daha bağımsız hareket edebilmeleri için gizli olarak oylanmasını da isteyecek. Baykal'ın, Kılıçdaroğlu'nun tavrının çok önemli olduğunu ifade ederek, "Çarşaf liste için açık tavır koymayacaksa gizli oylama için devreye girebilir" dediği bildirildi. CHP tüzüğü, genel başkanın blok liste yapmasını öngörüyor. Çarşaf liste içinse 1250 delegenin yüzde 10'u olan 125 imzalı önerge gerekiyor. Önergenin kabul edilebilmesi için de delege sayısının yarıdan bir fazlasının, yani 626 delegenin oyu gerekiyor.

KURULTAY'DA ECEVİT MAVİSİ
18 Aralık'taki kurultayın yapılacağı salon, kırmızının yanı sıra Ecevit mavisi ile renklenecek. Ecevit mavisi, bizzat Kılıçdaroğlu tarafından değişim ve özgürlüğü çağrıştırdığı için tercih edildi. Öte yandan CHP il başkanları toplantısı da kurultaydan bir gün önce Ankara'da saat 11.00'de yapılacak.