'Sayın Başbakan lütfen araştırın'

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 14.12.2010 ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkan olarak ilk bütçe sınavını verdi. Kılıçdaroğlu, bir saatlik konuşmasının son 15 dakikasını Kayseri'de yapıldığını iddia ettiği yolsuzluk dosyasına ayırdı. Kılıçdaroğlu, şu iddiaları dile getirdi:
Kayseri'de 17 kişilik bir çetenin Büyükşehir Belediyesi'nde işlediği "rüşvet, irtikap, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık" suçu, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın fezlekesi ile tespit ediliyor. Suç Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve aynı zamanda çetenin de üyesi olan Hacı Ali Hamurcu tarafından, çete üyeleri arasında çıkan uyuşmazlık nedeniyle 17.07.2007'de ihbar ediliyor.
Daha sonra, 26 sayfa süren itirafın Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve ekibinin "rüşvet çarkı"yla ilgili olan 10 sayfalık kısmı ortadan yok oluyor.
İçişleri Bakanlığı Kayseri Valiliği'ne verdiği talimatla suç konusunun, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamında araştırılarak bir rapora bağlanmasını ve Valilik görüşü ile birlikte kendilerine gönderilmesini istiyor.
Vali Vekili suçu "rüşvet ve irtikap" kapsamında değerlendirmede ısrar ediyor. Vali Vekili yazısı ekindeki olayı "rüşvet ve irtikap" kapsamında değerlendiren rapor kayboluyor.
İçişleri Bakanlığı'nın yazısına rağmen konunun Türk Ceza Kanunu kapsamına girdiğiniyazıyla İçişleri Bakanlığına bildiren Vali Vekili İbrahim Yurdakul, 38 gün sonra Kayseri'den alınıp, Gaziantep'e gönderiliyor.
Şimdi en kritik soru şu. Bu ihbarı yapan, itiraflarda bulunan, pandoranın kutusunu açan Kayseri Büyükşehir Belediye çalışanı Hacı Ali Hamurcu şimdi nerede?
Konuyu araştıracak namuslu siyasilere bir soru daha sorayım. Avukat Yakup Erikel kimdir? Bu dosyadaki görevi ve işlevi nedir? Sayın Başbakan bize kadar ulaşan bu bilgilerin doğruluğunu lütfen araştırınız.

TATMİN EDİCİ DEĞİL

Kılıçdaroğlu, Meclis kulisinde kendisine yöneltilen soru üzerine Erdoğan'ın konuşmasını "tatmin edici bulmadığını, iddialarına yanıt vermediğini" söyledi. Dosyanın diğer uçlarını da açacaklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU