Sarılıp öptü sonrada vurdu

Kız kardeşi ve kaçarak evlendiği kocasını öldürmekten tutuklanan Gönay Öğmen olayı, "Barışma yemeğinde Zekeriya töremize hakaret etti. İkisini de vurdum" diye anlattı. Ancak yemeğe silahla gelmesi, planlı cinayet şüphesi doğurdu

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
Kız kardeşi Soney ile eşi Zekeriya Vural'ı, barışma yemeğinden sonra başlarından vurarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Gönay Öğmen, cinayeti anlattı: "Zekeriya, töremize küfretti. Ben de sinirlenip öldürdüm." Ancak Öğmen'in yanında silahla yemeğe gelmesi, çifte cinayeti planladığı şüphesini doğurdu. İstanbul Fatih'te, cumartesi akşamı işlenen çifte cinayetten sonra gözaltına alınan ve tutuklanan Öğmen, ifadesinde şunları söyledi: "2'si erkek, 5 kardeşiz. İlkokul mezunuyum. Kız kardeşim Soney, 3-4 yıldır evimizin yakınındaki eczanede kalfa olarak çalışıyordu. Annem ve babam, dini farklılık gerekçesiyle bu evliliğe onay vermedi. Ancak Soney, 'Ailelerimiz karşı çıksa dahi evleneceğiz. Düğünümüz kilisede olacak' dedi. Fakat o gece yemekte buluştuğumuzda Zekeriya, 'Hıristiyan olsam mı, olmasam mı?' diyerek töremize hakaret etti. Buna içerledim. Restoran kalabalıklaşınca rahat konuşamaz olduk. Hesabı ödeyip çıktık."

'ÖLDÜLER Mİ BAKMADIM'
Zanlı Öğmen, daha sonra yaşananları da şöyle aktardı: "Zekeriya'nın otomobiline bindik. Kardeşimi yanıma oturttum. Zekeriya'ya düğünü nasıl yapacaklarını sordum. 'Kendi tarafımdan kimseyi kiliseye çağıramam' dedi. Ben de, 'Çevremize bunu nasıl açıklarım? Bizim de bir onurumuz var' dedim. O da bana 'Sabahtan beri tutturdun töreydi onurdu...' diyerek küfretti. Sinirlendim ve arabayı sağa çekmesini istedim. Otomobili durdurunca önce Zekeriya'nın başına sıktım. Soney geriye dönüp donuk donuk baktı bana... Onun başına da bir el sıktım. Ölüp ölmediklerine bakmadım." Bu arada Soney'in annesi Hatun Öğmen de SABAH'a konuştu. Gırtlak kanseri olan 63 yaşındaki acılı anne, "Vuran da vurulan da bizim, acım büyük" dedi.

ANNE: ÜÇ CENAZEMİZ VAR

Samatya'daki evinde taziyeleri kabul eden anne Öğmen şunları anlattı: "Biz Ermeni Hıristiyanız, kızımın bir Müslüman ile evlenmesini kabul etmem. Zekeriya ile annesine söyledim. Annesi 'Madem çocuklar birbirini seviyor, bizim oğlumuz da Hıristiyan olur, kilisede düğünlerini de yaparız' dedi. Biz anlaştık ancak çocuklar bize söylemeden evlenmişler. Bu kez Zekeriya'nın babası, 'Benim bu sözden haberim yok, olmaz öyle şey' diyerek din değiştirmeye karşı çıktı. Çok kızdık." Hatun Öğmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplum kız kardeşim kaçtığı için çok baskı yaptı, sanırım Gönay da bundan çok bunaldı. Her şeyi güvercinlerdi. Güvercinlere kıyamayan biri nasıl insana kıyar? Bizim üç ölümüz var. İkisini toprağa vereceğiz ama Gönay da artık yaşayan ölü." Soney Öğmen'in çalıştığı Murat Eczanesi'nin sahibi Murat Bıçakçı ise "Ağabeyini tanırdım. Asabiydi ama kötü biri değildi" diye konuştu.

CİNAYET ÖNCESİ SON YEMEK
Polis, kamera görüntülerini inceleyerek ilginç ayrıntılara ulaştı. Cinayet öncesi yemek yenilen restoranın güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, şüpheli Gönay Öğmen, belindeki silahı kamufle etmek için yeşil parka ile yemeğe geliyor. Kız kardeşinin üzerindeki gerginlik de kameralara yansıyor. Zekeriya Vural'ın ise hayli neşeli olduğu gözleniyor. Kurban Soney ve katil zanlısı ağabeyinin birbirlerine sarılması da kameralara takıldı...

ONLARDAN GERİYE FOTOĞRAFLAR KALDI
Zekeriya Vural ve Soney Öğmen'den geriye bu fotoğraflar kaldı (üstte). Soney'ın evine taziye ziyareti yapan yakınları, "Hepimiz Türk vatandaşıyız, bizde töre yoktur. Ağabeyinin öfkesi gizlice evlenmesinden kaynaklanmış" derken, acılı anne Hatun Öğmen de "Aile evlendikten sonra kızımızı bize göstermedi. Kapısına gittim, 'Henüz gelmedi' yanıtıyla döndüm. Birkaç gün sonra, eşimle birlikte gittim. Kızım, 'Ne yapayım anne? Ortada kaldım, hangi tarafa döneceğimi şaşırdım' dedi" iddiasında bulundu. Abla Zaro Ülker ise "Vural ailesine taziye ziyaretine gitmek istiyoruz ama tepkiden korkuyoruz" diye konuştu.

Rıdvan TEZEL-Gülay Fırat-Mesut ER Ali ŞAHİN-Mustafa KAYA / SABAH

BUGÜN NELER OLDU