AİHM'den HADEP cezası

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) 2003'te Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına ilişkin davada, örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. HADEP'in 5 yıllık siyaset yasağı getirilen 28 eski üyesinin açtığı davada oybirliği ile aldığı kararda, parti ilderi Ahmet Turan Demir'e 24 bin euro, diğerlerine ise toplam 2 bin 200 euro tazminat verilmesine hükmetti. AİHM, gerekçeli kararında da şu noktalara vurgu yaptı:
HADEP-PKK ilişkisi: Anayasa Mahkemesi'nin kararında yer alan eylemler ve açıklamalar, HADEP'in PKK ile kendini ilişkilendirdiği anlamına gelmez.
"Kirli Savaş" ifadesi yeterli gerekçe değil: HADEP üyelerinin, aralarında Güneydoğu'da görev yapan askerlerin faaliyetlerini 'kirli savaş' diye adlandırmalarının da bulunduğu açıklamalarının hiçbiri, şiddet ve silahlı direnişi cesaretlendirmiyor.
Şiddeti özendirmiyorsa kapatılmamalı: Bir siyasi parti iki şekilde anayasal değişiklik talep edebilir. İlk olarak bu partinin kullandığı yöntemler yasal ve demokratik olmalı. İkinci olarak ise önerilen değişiklik temel demokratik prensiplerle uyumlu olmalı. Bunun dışında şiddeti özendirenler ya da kullananlar, AİHS'nin koruması altına giremez. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin parti kapatmalarıyla ilgili düzenlemelerinin problemli olduğunu belirterek, değerlendirme yapmak için gerekçeli kararı bekleyeceklerini söyledi. BDP milletvekili Hasip Kaplan ise Türkiyenin mahkum olmasından sevinç duymadıklarını ancak parti kapatılmasının demokrasiye daha fazla zarar verdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU