Genel Kurul'da Öcalan gerilimi

AK Parti ile MHP arasında yaşanan "Öcalan" tartışmasına BDP de "İmralı canisi" ifadesine tepki göstererek katıldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
TBMM'de dün yapılan bütçe görüşmesi sırasında Öcalan gerilimi yaşandı. MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan'ın, AK Partili vekillere yönelik "Belki Sayın Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı, Abdullah Öcalan'ı da Başbakan olarak düşünüyorsunuz" sözleri Genel Kurul'da tansiyonu yükseltti. Genel Kurul'da Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay, RTÜK, Anayasa Mahkemesi, Başbakanlık, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün bütçeleri üzerindeki görüşmelerde MHP'li Özkan, "AK Parti'nin, MHP'yi Meclis'te istemediğini" ileri sürerek, "Belki de MHP Mecli'se girmesin, İmralı canisi Mecli'se girsin diye düşünüyorsunuz. MHP olmazsa Öcalan mutlu olur, siz de terörle müzakere edersiniz. Belki Sayın Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı, Abdullah Öcalan'ı da Başbakan olarak düşünüyorsunuz. MHP'den bu kadar nefret ettiğinize göre bir planınız olmalı. İmralı'da cezasını çekerken onu yeniden örgütü lideri yaptınız" diye konuştu.

BAŞKAN UYARDI
Özkan'ın sözleri AK Partili vekillerin tepkisine yol açtı. Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil de terör suçundan mahkum olan birinin, Başbakan olarak getirilmesi düşüncesi ile ilgili ithamda bulunmanın doğru olmadığını söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de, Özkan'ın, talihsiz ve Meclise yakışmayan bir tarzda konuştuğunu belirterek, "Bu Meclisin çatısı altında bu talihsiz konuşmaları dinlemek zorunda kaldığım için üzgünüm" dedi.

İLK KEZ TARTIŞTILAR
Bugüne kadar TBMM'deki oturumlarda birbirlerine nezaket ölçülerinde davranan MHP'li ve BDP'li vekiller arasında da dün ilk kez tartışma yaşandı. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, MHP'lilerin Öcalan'a yönelik "İmralı canisi" sözlerine tepki gösterdi. Yıldız "Bir tutukluya İmralı'da olsun, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde burada hakaret edemezsiniz. Böyle cani falan diyemezsiniz" dedi. Bunun üzerine MHP ve BDP'liler arasında tartışma yaşandı. MHP'li Şandır bu ifadelerin "suçluyu övmek" olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU