Reformlarda öncelik ifade özgürlüğü ve kadın hakları

Reform İzleme Grubu'nun dün Ankara'da yaptığı toplantıda Anayasa değişikliğinin uygulanması için çıkarılması gereken kanunların listesi belirlendi

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
Ankara'da yapılan Reform İzleme Grubu'nun 23. toplantısından, Anayasa değişikliğinin uygulanması için gereken düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi kararı çıktı. Öncelik ifade özgürlüğü ve kadın hakları konularına verilecek. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ev sahipliğindeki toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ilgili bürokratlar katıldı. Atalay, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "AB Genel Sekreterliği Eşgüdümü'nde hazırlıkları devam eden temel haklar, ulusal eylem planı taslağı üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Eylem planında ifade özgürlüğü, işkence ve kötü muamelelerin önlenmesi, ayrımcılıkla mücadele, barışçıl toplanma ve örgütlenme özgürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konularında yapılacak çalışmalar ve düzenlemeler yer alacak" dedi. Bakan Atalay'ın açıkladığı Reform İzleme Grubu bildirisinde şu görüşler yer aldı: "İlgili tüm kurumların katılımıyla Eylem Planı'nın uygulanmasına yönelik 'uyum paketi' yönteminin kullanılması da dahil olmak üzere içerik ve yönteme ilişkin bir çalışma başlatılmıştır. Ayrıca, Anayasa değişikliğinin uygulanması amacıyla çıkarılması gerekecek düzenlemelere ilişkin müstakil kanunların listesi belirlenmiş ve bunlara ek olarak muhtelif alanlarda değişiklikler getiren uyum paketleri hazırlıkları başlamıştır. Uyum paketleri kapsamında ise Pozitif Ayrımcılık ve Çocuk Hakları, Seyahat Hürriyeti, Sendikal Haklar, Uyarma ve Kınama Cezalarına Yargı Yolunun Açılması ile ilgili düzenlemeler; Askeri Yargı ile ilgili değişiklikler ve son olarak Yargıyla ilgili düzenlemeler üzerinde çalışılmaktadır."

TAM ÜYELİK KARARLILIĞI

Toplantıda, Avrupa Birliği'ne bir an önce Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyetine ilişkin çalışmaların başlatılması yönünde çağrıda bulunuldu. Bildirinin son bölümünde, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefi doğrultusunda inancını kaybetmeden kararlılıkla çalışmaya devam edeceği vurgulandı.

Vize, Berlin duvarı gibi yıkılacak
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB müzakereleri kapsamında uygulanması gereken Geri Kabul Antlaşması için vizesiz seyahat müzakerelerinin başlatılmasının şart olduğunu söyledi. Bağış şöyle dedi: "Geri kabul antlaşmasının metni müzakereler sonucunda netleşmiştir. AB ülkelerinin komisyona Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması için müzakere başlatılması yetkisini vermesini bekliyoruz. Paraguay, Uruguay, Yeni Gine vatandaşı AB ülkelerine vizesiz gidebiliyorsa bizim vatandaşlarımızın en doğal hakkıdır. Vize kuralları bana Berlin Duvarı'nı hatırlatıyor, Berlin Duvarı gibi yıkılacaktır."

BUGÜN NELER OLDU