Sazlı sözlü kurultay

Sezen Aksu ve Orhan Pamuk'un da aralarında bulunduğu 60 ünlünün davet edildiği CHP kurultayında Sosyalist Enternasyonal'in rengi kırmızı ile barışı simgeleyen mavi ağırlıklı olacak

Çarşamba 15.12.2010
Güncelleme: Çarşamba 15.12.2010
ABONE OL
Cumartesi günü 15. Olağan Kurultayı'nı yaparak, Parti Meclisi (PM) üyelerini yenilemeyi amaçlayan CHP'de kurultayın şölen havasında geçmesi amaçlanıyor. 60 sanatçının davet edildiği kurultay salonuna Sosyalist Enternasyonal'in rengi olan kırmızı ve barışın simgesi mavi egemen olacak. Dini ve azınlık temsilcilerinin yanı sıra BDP de dahil bütün partilere davetiye gönderildi. Kurultaya çağrılan sanatçıların bazıları şöyle: "Sezen Aksu, Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Mustafa Özarslaner, Sabahat Akkiraz, Onur Akın, Cahit Berkay, Arif Sağ, Yavuz Bingöl, Kadir İnanır, Levent İnanır, Ali Poyrazoğlu, Pınar Kür, Tarık Akan, Fazıl Say, Menderes Samancılar, Orhan Pamuk." Kurultay için ilk kez dini ve azınlık temsilcilerine de davetiye gönderilirken Silivri Cezaevi'ndeki İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek ve Yeni Parti Genel Başkanı Tuncay Özkan da çağrıldı.

AVRUPA İLGİSİ

Başta Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu olmak üzere Enternasyonala üye sosyal demokrat ve sosyalist partilerve AB temsilcileri de çağrılanlar arasında yer alıyor. 12 bin kişilik salona asılacak sloganlar arasında 'Umudumuz Kemal' ve 'Halkın İktidarını Kazanacağız' var. Genel merkeze de 'İktidar Kurultayı' temalı dev afişler asıldı. Kurultaya üç gün kala liste konusu da netleşti. 'Blok liste' uygulanacak kurultayda Divan Başkanının Eski Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu veya Konya Milletvekili Atilla Kart'ın olacağı konuşuluyor.