Atalay'dan yanıt: Belge ayıkladılar

"Kayseri'de rüşvet" iddialarına yanıt veren İçişleri Bakanı, "CHP işine gelen belgeleri almış. Adli ve idari soruşturmada suç unsuru bulunamadı" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği, "Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde rüşvet" iddialarının hem Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı hem de İçişleri Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Kayseri Valiliği tarafından incelendiğini bildirdi. Başsavcılığın belediye başkanı ve diğer görevliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini bildiren Atalay, Valiliğin de görevi kötüye kullanma ve ihmal iddialarının soyut kaldığı sonucuna vardığını kaydetti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Atalay, CHP'nin işine gelen belgeleri açıkladığını belirterek, "Bunları politik menfaat umarak büyük bir ciddiyetsizlik içinde gündeme getirmek üzüyor. Bu büyük bir zayıflıktır, tam bir aymazlıktır" dedi. Atalay, CHP'nin görmezden geldiğini, sakladığını ileri sürdüğü belgeleri de basına dağıttı.

'KARARA İTİRAZ EDİLMEDİ'
Atalay, Hacı Ali Hamurcu'nun, Kayseri'de açılacak bir taksi durağından hat vaat ederek, vatandaşları dolandırdığının belirlenmesi üzerine, Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Şüphelinin belediye görevlileri hakkında "rüşvet aldıkları" iddialarında bulunduğunu söyleyen Atalay, Kayseri Vali Vekili İbrahim Yurdakul'un ise iddia edilen suçlarla ilgili TCK'ya göre işlem yapılması gerektiğini bildirdiğini belirtti. Atalay, bu yazının Kayseri Başsavcılığı'na gönderildiğini ifade etti. Savcılığın rüşvetle ilgili soruşturmanın başlatıldığını, bakanlığın ise görevi kötüye kullanma ile ilgili işlem başlatılmasına yönelik karar verildiğini söyleyen Bakan Atalay, "Bu iki olay CHP tarafından gizleniyor. Koskoca ana muhalefet partisi işine geleni alıyor. Bunların açıklanmayacağını mı zannediyor?" dedi. Atalay, araştırma sonucunda iddiaların soyut nitelikte olduğunun belirlenmesi nedeniyle ilgililer hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığı hükmü verildiğini belirtti. Atalay, "Kararları valilik ilgili kişilere tebliğ etti. Cumhuriyet savcılığına gönderildi. Başsavcılık da kararın usul ve yasaya uygun olduğu kanaatine varıldığını, karara karşı itiraz yoluna başvurulmasına da gerek duyulmadığını bildirdi. Bizim kararımıza da herhangi bir itiraz yapılmamıştır" dedi. Atalay, Vali Yardımcısı Yurdakul'un da iddia edildiği gibi hazırladığı rapor nedeniyle değil yaz kararnamesiyle Gaziantep'e atandığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU