190 sanığa 7 saatte kimlik tespiti

Balyoz darbe planı davası, 28 Aralık'a ertelendi. Reddihakim talepleri de bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 16.12.2010 17:20 ABONE OL
Balyoz darbe planı davasında bazı sanıklar ile avukatları tarafından yapılan reddihakim talepleri konusunda bir karar verilmesi için dava dosyasının İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi. Duruşma 28 Aralık'a ertelendi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan reddihakim taleplerinin ardından verilen 20 dakikalık aradan sonra mahkeme heyeti, verilen kararı açıkladı. Heyette yer alan üye hakimler hakkında verilen reddihakim talebinin karara bağlanması için dosyanın İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi.

Yapılan diğer taleplerin, reddihakim talebinin karara bağlanmasının ardından değerlendirilmesine karar verildi. Davanın başka suçlardan tutuklu sanıkları Dursun Çiçek, Cengiz Köylü ve Fikri Karadağ'ın hazır bulundurulması için yetkili makamlara yazı yazılmasına karar verilen duruşma, verilecek olan karar nedeniyle 28 Aralık'a ertelendi.

DURUŞMAYA KATILAN 190 SANIĞIN KİMLİK TESPİTİ TAMAMLANDI
''Balyoz Planı'' iddialarıyla ilgili duruşmaya katılan 190 sanığın kimlik tespiti tamamlandı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, öğleden sonra katılanlarla birlikte 190 kişi hazır bulundu. Sanıkların kimlik tespitlerinin tamamlanması yaklaşık 3 saat sürdü.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, sanık avukatlarından bir kısmının dün mahkemelerine dilekçe vererek, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde tazminat talep ettikleri gerekçesiyle mahkemenin üye hakimleri Ali Efendi Peksak, Davut Bedir ve Murat Üründü hakkında reddihakim talebinde bulunulduğunu söyledi.

Başkan Diken, bu nedenle, savunmalara geçilmeden önce bu konudaki taleplerin alınacağını kaydetti.
Yasa gereği duruşmaya ara verilip talebin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Diken, sadece reddihakim konusuna ilişkin talepte bulunabileceğini ifade etti.

Bunun üzerine söz alan tutuklu sanıklardan Albay Dursun Çiçek, reddihakim taleplerini destekleyici açıklamada bulunacağını belirterek, bu iddianameyi kabul eden hakimler hakkında da reddihakim talebinde bulunmak istediğini söyledi.

Bu arada, avukat Cahit Özkan'ın Hukukçular Derneği adına, avukat Necip Kibar'ın da Rıdvan Kaya ve Hamza Türkmen adına davaya müdahil olmak için talepte bulunduğu bildirildi.

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı Zeynep Küçük ile eşi Necla Küçük de duruşmayı izledi.

BUGÜN NELER OLDU