'Yükseköğretimde hata 100 yılımıza mal olur'

Erdoğan, kalifiye insan kaynağının yetiştirilmesinde en önemli kurumun üniversite olduğunu belirterek 'Yükseköğretimde yapılacak bir hata, ülkenin en az 100 yılına mal olur" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, başkanlık yaptığı TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 22. Toplantısında, teknolojide Türkiye modelinin dünya tarafından yakından izlendiği söyledi. Kalifiye insan kaynağının yetiştirilmesinde en önemli kurumun üniversiteler olduğuna dikkat çeken ve "Yükseköğretimde yapılacak bir hata, ülkenin en az 100 yılına mal olur" uyarısı yapan Erdoğan, şu mesajları verdi:

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ

Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini hayata geçirmeleri için, her yıl 100 genç girişimcimize, karşılıksız ve kefilsiz 100 bin lira veriyoruz. Bugüne kadar 180 tekno-girişimcimizi destekledik. Bu program, aynı zamanda ülkemizdeki beyin göçünü tersine çevirmeye başlayan bir özelliğe de sahiptir.
Bilim, teknoloji ve yenilik alanında bir Türkiye modelini, ülkemizin özgün koşullarını da göz önüne alarak hayata geçirmiş bulunuyoruz. Çalışmalar, tüm dünya ülkeleri tarafından izleniyor.
Bilgi çağında, bir ülke, ürettiği bilgi, geliştirdiği teknoloji ve gerçekleştirdiği yenilikler ölçüsünde dünyada söz sahibi olacaktır. Tüm bunların ana kaynağı insandır. Kalifiye insan kaynağının yetiştirilmesinde de en önemli kurum üniversitedir. Her alanda gösterilecek ihmal veya yapılacak hata, bir ülkenin belirli bir zamanının ve kaynağının heba olmasına neden olur. Yükseköğretimde yapılacak bir hata ise bir ülkenin en az 100 yılına mal olur. Bir insanın çalışma hayatını 40 yıl kabul edersek, o insanın yetiştirdikleri ve de onların yetiştirdiklerini düşünürsek, bu süre bir asrı geçer. Böyle bir zaman kaybına uğramamak için yükseköğretime özel önem veriyoruz.
Omuz omuza vererek Türk insanının hayatını kolaylaştıran, dünyada önünü açan, eğitimini güçlendiren, onu daha zengin ve kaliteli bir hayata götürecek adımlar atacak, mesafeler almaya mecburuz.

BUGÜN NELER OLDU