Muharrem mesajları

Erdoğan Caferiler'e seslendi: "Kim bu olayı, 'bölünme' olarak istismara kalkarsa, Hazreti Hüseyin'in hatırasına haksızlık eder. Kerbela'nın acısını 1370 yıldır ta ciğerimizde taşıyoruz"

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
İstanbul'da yaşayan Caferiler, Hz. Muhammed'in torunu Hz Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesini matemle andı. Halkalı Aşura Meydanı'nda düzenlenen törene katılan ilk Başbakan olan Tayyip Erdoğan, "Devlet karşısında, hepimiz eşit mesafedeyiz, hepimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıyız" dedi. Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 71 kişi, Kerbela'da şehit edilmelerinin 1371'inci yıldönümünde Aşura Meydanı'nda Caferi Der tarafından düzenlenen törenle anıldı. Meydanda toplanan yaklaşık 15 bin Caferi, tarihi acı için gözyaşı döktü. Törene Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Faruk Çelik, İran'ın ruhani lideri Ayetullah Hamaney'in uluslararası danışmanı Ali Ekber Velayeti, CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum katıldı. Törende konuşan Türkiye'deki Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz, "Bu fotoğraf bazı dar görüşlülere, ülke dışında kardeşliğimize unutup yanlış zihniyetlere kapılan güçlere hizmet eden bazı marjinal gruplara da bu fotoğraf güzel bir derstir. Birçok ülkeye de bu fotoğraf harika bir derstir" dedi. Daha sonra binlerce Caferinin salavatları eşliğinde kürsüye çıkan Erdoğan, meydanı dolduranları "Sevgili canlar" diye selamdı. Erdoğan, "Bu matem, hepimizin matemi, hepimizin ortak matemi. O günden beri şüphesiz ki ciğerimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor" dedi. Konuşması sık sık salavat ve tekbirlerle kesilen Erdoğan, şunları söyledi: "Hazreti Peygamberin mübarek torunu Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehadeti, altını çizerek ifade ediyorum, ölüm değil, tükeniş değil, yokoluş değil; tam tersine hayattır, uyanıştır, diriliştir. Arşın, meleklerin, yeryüzü ve gökyüzünün gözyaşı döktüğü o mübarek insanın şehadeti, husumetin değil, kutuplaşmanın değil, kamplaşmanın değil, kardeşliğin vesilesidir. Kim ki Kerbela faciasını, Müslümanların bölünmesi olarak, husumet olarak, kutuplaşma olarak istismar etmeye kalkarsa, biliniz ki o, Hazreti Hüseyin'in aziz hatırasına haksızlık etmiştir. Biz, tam 1370 yıldır, Kerbela'nın acısını ta ciğerimizde taşıyoruz" İran'da önceki gün yas törenlerinde gerçekleştirilen ve 38 kişinin öldüğü saldırıyı kınayan Erdoğan "Dünyanın neresinde olursa olsun yeni Kerbelalar görmek istemiyor, yeni Kerbelalar yaşamak istemiyor, yeni ölümlerle sarsılmak istemiyoruz" diyerek şöyle devam etti: "Müslümanın Müslümana kıydığını işittiğimizde inanmak istemiyor, yüz kerre, bin kerre, içimizde Kerbela'yı yaşadığımızı hissediyoruz. Tamamı birer provokasyon olan, Gazi Mahallesi'nde, Çorum'da, Kahramanmaraş'ta, Sivas'ta yitip giden canlarla birlikte, Hazreti Zeynep'in, kardeşi Hüseyin için hissettiği sızıyı, biz de içimizde hissediyoruz."

BİRLİK GÜNÜDÜR

Günün dayanışma günü olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu ülke bizim, bu topraklar bizim, bu tarih, medeniyet, gelecek hepimizin. Hiç kimsenin hiç kimseye, Sünni'nin Caferi'ye, Caferi'nin Sünni'ye, Türk'ün Kürd'e, Laz'ın Çerkez'e, Acem'in Arap'a üstünlüğü yoktur ve olamaz. Devlet karşısında, devletin hizmetleri karşısında hepimiz eşit mesafedeyiz, hepimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşlarıyız." "İster mezhep, ister etnik köken, ister ideoloji adına, masumlara kastetmek, alçakça cinayettir" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün benliğimizle, Aşık Veysel gibi söylüyoruz ve diyoruz ki 'Yezid nedir, ne Kızılbaş?/ Değil miyiz hep bir gardaş?/ Bizi yakar bizim ataş/ Söndürmektir tek çaresi...' Aynı şekilde bütün samimiyetimizle Yunus'un diliyle diyoruz ki 'Ben gelmedim kavga için/ Benim işim sevgi için/ Dostun evi gönüllerdir/ Gönüller yapmaya geldim...' Sevgili canlar, evet sevgili kardeşlerim, gün birlik günüdür.''

"Din bilgisi kitapları Caferiler'in istekleri yönünde değişecek"
Başbakan Erdoğan, din kültürü ve ahlak bilgisi kitabının müfredatını belirlemek üzere kurulan eğitim komisyonuna Caferi temsilcilerinin de katıldığını hatırlatarak, "Caferilerin istediği hususlar, Caferi kardeşlerimizin istediği doğrultuda inşallah bunlar da müfredata girecek" dedi. Konuşmaların ardından Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu, "Kuran'ın kurbanı Hüseyin" oyunuyla Kerbela olayını canlandırdı.

BUGÜN NELER OLDU