CHP lideri 'kapalı kutu'

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
CHP kurultayına sayılı saatler kala, bütün dikkatler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı Parti Meclisi listesine çevrildi. Kılıçdaroğlu ise liste ile ilgili olarak "ser" veriyor "sır" vermiyor. Kılıçdaroğlu, MYK üyeleri dahil kendine yakın isimlerin öneride bulunmasının önünü "Bana kesinlikle isim getirmeyin" diyerek kesti. CHP kurultayının yapılacağı Ankara Spor Salonu'nda hazırlıklar yoğun bir şekilde sürüyor. Kurultay öncesi Parti Meclisi listesi ile ilgili kulislerde isimler konuşulurken, "Listeyi ben yapacağım" diyerek kesin bir tavır koyan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana PM için kesinlikle isim getirmeyin. Bu işlere karışmayın, aracı olmayın" uyarısı yaptı. Kılıçdaroğlu'nun isimler konusunda ihtiyaç duyduğu zaman sadece Genel başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile görüş alışverişinde bulunduğu belirtiliyor. Kılıçdaroğlu, kurultayda yapacağı konuşmaya da özel bir önem veriyor. Konuşmasında 'Milli irade' konusunu öne çıkaracağı ifade edilen Kılıçdaroğlu, şu üç konuya ağırlık verecek:
Bu Meclis, milli iradeyi temsil etmiyor. Liderlerin iki dudağı arasına sıkışmış demokrasiye son verilmeli. Siyasi Partiler Yasasını değiştirelim. Halk kendi milletvekilini kendisi seçmeli. Siyasi partileri demokrasinin, özgürlüğün mutfağı haline getirelim.
Milletin temsilinin yükseltilmesi için baraj mutlaka düşürülmeli. Yüzde 5-7 arasında bir oranda olması lazım. Kanun teklifi verdik. Ama iktidar bunu görmüyor, destek vermiyor.
Eğitim ve öğrenci hakları genişletilmeli. YÖK mutlaka özerk hale getirilecek, üniversiteler bilim yuvaları haline gelecek.

BUGÜN NELER OLDU