Duruşmadan notlar...

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Genelkurmay: Bir numaralı görev duruşmaya katılmak
Balyoz sanığı muvazzaf sanıklarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın bir emir yayınlayarak, sanıkların duruşmaya katılmasını istediği, "öncelikli göreviniz" talimatı verdiği kaydedildi. İzmit'den Şırnak'a, Kastamonu'dan İskenderun'a çeşitli yerlerde görev yapan sanıkların, duruşmalara katılabilmeleri için izin konusunda bir sınırlama yapılmadığı, duruşmalar boyunca izinli sayılacakları kaydedildi. Muvazzaf sanıkların duruşmalara eksiksiz katılabilmeleri için gün sınırlaması yapılmadığı belirtildi. Görevli subaylara, bildirdikleri mazerete göre belirli günler aralığında izin veriliyor. İzinsiz ya da izin günü dolmasına rağmen 6 günden fazla birliğine katılmayan askerler firari sayılırken, sanıklardan eski Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile Mustafa Kemal Tutkun, Murat Üstündağ, Tümuçin Erarslan, Ali Demir, Kahraman Dikmen, Erol Ersan, Fikret Çoşkun ile başka suçtan tutuklu Albay Cemal Temizöz duruşmaya gelmedi. Sanıklardan biri Brüksel'de, biri Napoli'de NATO tesislerinde görevli, biri Avustralya'da biri de Tunus'ta askeri ataşe olarak görev yaptığını söyledi.

Yavuz hakkındaki dava yanlış bilgiler nedeniyle düştü
Kimlik tespiti sırasında iddianamede 164. sırada yer alan Recep Yavuz, kimlik bilgilerinin kendisine ait olmadığını, bu konuda daha önce dilekçe verdiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Ömer Diken, Yavuz'un nüfus cüzdanı ve kimlik bilgilerin aldı. Yavuz, kendisinin Sabiha Gökçen Havalimanı'nda görevli astsubay olduğunu söyledi. Başkan Diken, iddianamede Yavuz'a ilişkin bölümü inceledi. Diken "İddianamede yanlış bilgiler yer aldığını göre hakkınızda açılmış bir dava da olmuyor, ama gelmişsiniz" dedi. Bu sırada sanık 47. sıradaki Recep Yıldız, kendi kimlik bilgilerinin Recep Yavuz'a yazıldığını söyledi. Başkan Diken, Recep Yavuz'a hitaben "Bu durumda sizi hakkınızda açılmış bir kamu davası yok. Bu durum savcılığına bildirilecek" dedi. Bu sözleri salondaki izleyicilerin alkışlaması üzerine Diken, "İnsan unsurunun olduğu yerde böyle yanlışlar olur" dedi. Kimlik bilgilerinin karışıklığı nedeniyle Recep Yavuz hakkında dava açılmamış sayıldığı için sanık sayısı 195'e düştü. Mahkeme heyetinin bu durumu Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na bildirmesinden sonra Recep Yavuz hakkında yeniden ek iddianame düzenlenecek.

Dilipak müdahil olmak istedi, dışarıda eylem vardı
Darbe planlarında, oluşturulacak özel bir timle suikasta maruz kalması planlanan 19 gazeteciden biri olduğu ileri sürülen gazeteci- yazar Abdurrahman Dilipak, tutuksuz sanıkların kimlik tespiti sırasında davaya müdahil olma talebinde bulundu. Mahkeme hâkimi Ömer Diken, Dilipak'ın müdahillerin oturacakları yere oturmasını istedi. Bazı avukatların itiraz etmesi üzerine Diken, "Daha müdahil olup olmamasına karar vermedik. Kararı verirken itirazlarınız dinlenecek. Dilipak, şimdilik orada oturacak" dedi. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu önünde toplanan "Yargıda Reform Grubu'' üyesi bir grup avukat, "Yargı Balyoza El Koydu'' ve "Ordu yargıyı yordu'' yazılı pankart ve dövizler açtı.

ASKERLERE DESTEK VERDİLER

Bursa İnegöl'den gelen 10 kişilik bir grup ise yargılanan askerlere destek verdi. Ellerinde taşıdıkları, "Aydınların yeri Silivri zindanları değil", "Korkutmak korkakların işidir" ve "Yaşasın cumhuriyet yaşasın hukuk" dövizleriyle seslerini duyurmaya çalışan grup daha sonra sessizce dağıldı.

BUGÜN NELER OLDU