Vatandaşlığa dönüş yolu

İçişleri Bakanı Atalay, vatandaşlığını kaybedenler için düzenleme yaptıklarını açıkladı. Ozan Emekçi ve Yaşar Kaya gibi isimlere de dönüş yolu açıldı

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
12 Eylül'ün yasaklı sanatçılarına TRT ekranını açan hükümet, şimdi de Türk vatandaşlığını kaybeden vatandaşların yüzünü güldürecek bir adım atmaya hazırlanıyor. Aralarında Kürt siyasetçilerin de yer aldığı çoğu siyasi nedenlerle Avrupa'da yaşayan binlerce kişi yeniden Türk vatandaşı olabilecek. Yeni düzenleme ile birlikte müzisyen Ozan Emekçi, DEP'li Yaşar Kaya gibi isimler de Türkiye'ye dönebilecek. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, vatandaşlığı kaybedenler için yeni bir düzenleme yaptıklarını duyururken, gözler siyasi nedenlerle uzun yıllardır yurtdışında yaşayan siyasetçi ve sanatçılara çevrildi. 30 yılı aşkındır İsveç'te yaşayan Kürt siyasetçi, edebiyatçı Kemal Burkay, 2011'de Türkiye'ye döneceğini açıkladı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde Türk vatandaşlığı iade edilen Burkay, hükümetin bu konuda adım atmasının sevindirici olduğunu belirterek, "Bunun acısını çok iyi bilirim" dedi. Burkay, şunları söyledi:
DE GAULLE ÖRNEK ALINMALI: Kürt sorununun çözümü için kararlı bir duruş gerekiyor. Unutmayalım ki, Cezayir sorunu De Gaulle'ün kararlı adımlarıyla çözüldü. Cezayir'e kendi kaderini tayin hakkını tanıdığında ordu komutanları harekete geçti. De Gaulle ne yaptı, halka seslendi. Sokaklara dökülen Paris halkı ile komutanlara direndi. Sayın Erdoğan, bu örneği hatırlamalı.
GENEL AF GEREKLİ: Kürt sorununun çözümü noktasında genel af önemli bir adım.
SİLAHLAR SUSMALI: Ben silahların bırakılması için Kürt sorunu çözüme ulaşmış olmalı demiyorum. Türkiye federasyona açık mı? Aslında çözüm bunda. Ancak Türkiye buna açık değil. O zaman ne olacak? Silahlar susacak. Silahların susturulmasıyla genel af.
SEÇİM BEKLENMEMELİ: Silahların susturulmasıyla mayınların temizlenmesi, özel timlerin çekilmesi, operasyonların durdurulması, köylerine dönmek isteyenlere tazminat ödenmesi gibi adımlar atılabilir. Seçime kadar beklenmemeli.

BURKAY, DÖNÜYOR
Artık 73 yaşındayım. Ömrümün neredeyse yarısı yurtdışında geçti. Sayın Başbakan Erdoğan da, dönmem konusunda çağrı yaptı. İçişleri Bakanı Beşir Bey de aradı. Gelecek yıl Türkiye'ye dönmeyi düşünüyorum. Bir insanın memleketinden 30 yıl ayrı kalması dile kolay, köyümü özledim.

"HAYIR" DEMİŞTİ
Burkay, daha önce kendini arayarak dönüş çağrısı yapan Bakan Atalay'a "Henüz koşullar uygun değil" demişti.

BUGÜN NELER OLDU