Kılıçdaroğlu: İpi çektik, arkası var

Bakan Atalay'ın "Belge ayıkladılar" sözünü yanıtlayan Kılıçdaroğlu "Hiçbir sorumuza yanıt vermedi. Asıl belge gizleyen o" dedi

Cuma 17.12.2010
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki rüşvet iddialarını dün de gündeme getirdi. Önce yazılı açıklama yaparak "İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına ilişkin basına açıkladığı belgeler arasında Vali Vekili İbrahim Yurdakul'un imzasının bulunduğu belge yok. Çünkü bu belge rüşvete dikkat çeker nitelikte" diyen Kılıçdaroğlu ardından İstanbul'da gazetecilere açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Bekledim İçişleri Bakanı acaba bir şey söyleyecek mi diye. Hiçbir sorumuza yanıt vermedi. Sadece hakarete varan söylemler dile getirdi. Yakıştıramadım. Biz belge gizlemişiz. O gizlediğimizi söylediği belge bir gün önce basına dağıtıldı. İçişleri Bakanı'nın bundan haberi yoksa koltuktan ayrılsın.'' Kemal Kılıçdaroğlu, asıl belge gizleyenin İçişleri Bakanı olduğunu da öne sürerek, "Olayda rüşvet, resmi evrakta sahtecilik vardır'' dedi.

'SORUŞTURMADAN SÖYLEMEM'
Kimseyi suçlamadıklarını, sağlıklı soruşturma istediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "İpi çektik, arkası gelecek. Sahte vekaletleri sitemize koyduk. Olay budur. 5-6 kez test etmeden, soruşturmadan söylemiyoruz. Benim adım Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan değil. Kürsüye çıkıp 'dosya budur, kapanmıştır' demiyorum. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yerelde belediye, valilik ve adliye arasında organize dosya kapatmak vardır. Bu çok önemlidir. Bu soruşturulmazsa hükümet altında kalır." Kılıçdaroğlu, iki hâkimin Balyoz Davası'ndan önce görev yerlerinin değiştirilmesi için "Yargı artık yürütmenin elinde. Bir Başbakan bir davanın savcısıysa, o dava siyasallaşmıştır" dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'tarafsız kalmak için sustuğu' açıklaması için de "Bildiğini açıklayabilir, bence hiçbir sakıncası yok'' dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Marka Konferansı'nda yaptığı konuşmada da "İktidar olacağız, Recep Bey'i oradan indireceğim, bu konuda kararlıyım. Başarılı olmazsak, çeker gideriz. Benim koltuk tutkum yok" diye konuştu.

BU VEKALETNAME SAHTE Mİ?

Kılıçdaroğlu, "Yusuf Erikel, rüşvet toplayan kişinin avukatlığını hangi vekaletnameyle üstlendi? Belgeler sahte mi? Çok önemli bir soru daha. Madem ki rüşvet toplayan kişinin avukatı, neden Kayseri'ye gittiğinde otel masraflarını Kayseri Belediyesi ödüyor?" dedi.

https://www.sabah.com.tr