Vekili Meclis'te ağlatan iddialar

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş'ın Kayseri iddialarını yanıtlarken Kayseri CHP Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile ilgili sözleri, Kulkuloğlu'nu ağlattı. İddiaları yanıtlamak için kameralar karşısına heçen Milletvekili gözyaşlarını tutamadı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 17.12.2010 17:41 ABONE OL
AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun erdemli bir tavır gösterip kurultaydan önce yanlış bilgilerle ortaya attığı yolsuzluk iddiası için üzüntülerini ifade etmesi gerektiğini söyledi. Elitaş, Şevki Kulkuloğlu'nun muhatapları olmadığını, Kemal Kılıçdaroğlu ile ise canlı yayında karşı karşıya gelebileceklerini söyledi.

AK Parti Kayseri Milletvekilleri, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek CHP'nin Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına cevap verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Elitaş, Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya'nın düzenlediği basın toplantısına AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da katıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, yolsuzluk iddialarıyla ilgili süreci anlatarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorumlu bir vatandaş gibi değerlendirdiği Hacı Ali Hamurcu'nun, belediye başkanlığının şikayeti üzerine yakalanıp bu ifadeleri verdiğini kaydetti. "Filmi yanlış başlatmışlar" diyen Elitaş, dosyanın 23 Haziran 2007'de başladığını, CHP'nin ise bunu 17 Temmuz 2007'den başlattığını söyledi.

"Kılıçdaroğlu'nun koskoca bir yalanı milletin gözünün içine bakarak ifade ettiğini" belirten
Elitaş, Hacı Ali Hamurcu'nun yargılanma sonucu 6 yıl ceza aldığını, cezası infaz edilirken bir haftalık izin alarak İstanbul'a gittiğini, İstanbul'da izin süresini geçirirken Mart 2009'da Mason Büyük Üstadlarına suikast düzenlemek üzereyken yakalanması üzerine Silivri'de devam eden bir davayla ilişkilendirilerek Silivri'de yargılandığını ve şu anda gözaltında olduğunu anlattı. Elitaş, Kılıçdaroğlu'nun, bir yolsuzluk ihbarı yaptığı için Hamurcu'nun doğrudan Silivri'ye gönderildiği gibi kamuoyunu yanıltmaya dönük ifadeler kullandığını söyledi. Bu konunun Kayseri medyasında tartışılmadığını, Kayseri'deki siyasi partilerin bu konuyu hiç gündeme getirmediklerini anlatan Elitaş, iddianın gündeme getirildiği 13 Aralık'tan bugüne kadar CHP'nin Kayseri'deki temsilcilerinin hiçbir şey ifade etmediklerini söyledi. Elitaş, "Çünkü bu konu 2007 yılında başlamış, 2008 yılında Kayseri'de tartışılmış ve bu konunun mesnetsiz bir iddia olduğu ve rafa kaldırılması gerektiği ifade edilmiş. Çünkü 2008 yılında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İçişleri Bakanlığı'na 'bu konuyu soruşturmaya gerek yoktur' şeklinde bir yazı tebliğ ettiğini görüyoruz" diye konuştu.

"KAYSERİ'DEKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ RAHATSIZ"

Kayseri'de bugün 100'ün üzerinde sivil toplum örgütünün bu konuyla ilgili bir toplantı yaptıklarını kaydeden Elitaş, Kayseri'yi rahatsız eden bu konunun temcit pilavı gibi gündeme getirilmesi ve Kayseri'de 17 yıldır başarılı bir şekilde belediye başkanlığı yapmış bir kişinin aklandığı bir davadan itham edilmesinden duyulan rahatsızlığı dile getirdiklerini söyledi. Elitaş, yapılan toplantıda özetle, 'Biz sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak şehrimizi de, başkanımızı da seviyor ve destekliyoruz.
Komik iddialarla ülke gündemine getirilmek istenmemizi esefle kınıyoruz. Başkanımız ve Kayseri'nin adı asla lekelenemez' ifadelerine yer verildiğini dile getirdi.

"KULKULOĞLU'NUN MARKETE, SANAYİCİYE, KENDİ İŞÇİSİNE BORCU VAR"

Elitaş, iddiaları gündeme getiren CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu hakkında da suçlamalarda bulundu. Kulkuloğlu'nun yüzlerce çek davasından, yüzlerce alacak davasından icralık durumda olduğunu, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kendisiyle ilgili karşılıksız çek ve dolandırıcılıktan 10 tane fezlekesinin bulunduğunu ifade eden Elitaş şöyle konuştu: "Bu şahıs Kayseri'de uçan kuşa borçlu. Markete borçlu, sanayiciye borçlu. İşçiye alın terinin karşılığı ücretinden dolayı borçlu. İşçileriyle ilgili 12 tane davası var. 79 tane icralık dosyası var. Kayseri'deki bütün esnafa, bakkala, herkese borçlu olan bir şahıs Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve belediye görevlileriyle bir iftira kampanyasını başlatıyor. 6 ay önce, bu şahsın örgütsel bir şekilde ihaleye fesat karıştırmaktan yakalanan bir temizlik şirketiyle telefon konuşmasına takıldığına dair tutanaklar var. Kırmızı dosyanın mimarı ihalelerde aracılık yapmış. Bu şahsın o temizlik şirketinin yöneticisine güneydeki bir ilimizde ihale bağlamak üzere nasıl belediye başkanıyla irtibat içinde bulunduğunu anlatan ifadeleri tutanaklara düşüyor. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan şunu istirham ediyoruz. Bu dosyanın içeriğini araştırmadan, araştırdıysa yalan söyleyerek birilerini töhmet altında bırakıp öncekiler gibi olacağını zannetti. Ama Başbakan'ın verdiği anlık cevap sayın Kılıçdaroğlu'nu açıkta bıraktı. Yarın CHP'nin kurultayı var. Parti Meclisi'ni seçecekler. O seçtiği Parti Meclisiyle birlikte Türkiye'de siyasete aday olacak. Siyaset erdem işidir. Yanlıştan dönmek erdemdir. Sayın Kılıçdaroğlu kurultaydan önce derhal bu dosyayı tekrar incelettirsin ve objektif bir gözle değerlendirip, belki özür dileyemez ama en azından üzüntülerini ifade edip, yanlıştan döndüğünü söyleyip hem Kayseri, hem de Türkiye kamuoyunun gözünde kaybolan itibarını bir nebze olsun düzeltme fırsatını kullansın. Ümit ederim bu çağrımızı dikkate alacaktır."

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Elitaş, avukat Yakup Erikel'in dosyayı kapatmak üzere Kayseri'ye gönderildiği iddiasının hatırlatılması üzerine o konunun muhatabı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bülent Arınç'ı gösterdiğini, Arınç'ın datnda Kayseri Cumhuriyet Başsavc gerekli cevabı verdiğini söyledi. Elitaş, iddialar ve iftiralarla kamuoyunu yanıltmak yerine CHP'nin belgelerini mahkemelere sunması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu'nun, 'Halkın kafasının karışmaması için bazı belgeleri açıklamadık' sözlerinin hatırlatılması üzerine Elitaş, "Halkın kafası mı karışmış, Kılıçdaroğlu'nun mu kafası karışmış ona bakmak lazım. Halkın kafasını karıştırmak için demek ki bilerek, isteyerek yalan söylemiştir. Belgeleri gizlemiştir" dedi. Elitaş, bilirkişi için tayin edilen iki kişinin Kayseri'deki belediyelerde görevli iki kişi olduğunun hatırlatılması üzerine Melikgazi ve Kocasinan Belediyesinden tayin edilen bilirkişilerin teknik görevli olduklarını, birinin Çevre Mühendisi, diğerinin Harita Mühendisi olarak görev yaptığını söyledi. Elitaş, 26 sayfalık ifadenin 16 sayfaya inmesiyle ilgili olarak ise, 10 sayfalık kısmın belediye görevlileriyle ilgili ihbar niteliği taşıdığı ve memur suçlarına girdiği için ayrıldığını anlattı.

"KILIÇDAROĞLU İSTERSE CANLI YAYINDA KARŞI KARŞIYA GELİRİZ"

Elitaş, 'Şevki Kulkuloğlu ile bir televizyon programında karşı karşıya gelmeyi kabul eder misiniz?' sorusuna şu karşılığı verdi: "Bu iddiayı gündeme taşıyan Sayın Kılıçdaroğlu'dur. Belediye Başkanı iddianın karşı tarafıdır. Sayın Kılıçdaroğlu bu konuyla ilgili ya Büyükşehir Belediye Başkanıyla muhatap olacaktır, arzu ediyorsa bizlerle de muhatap olabilir. İftira belgelerini çantasında taşıyıp, bazı belgeleri karartarak Genel Başkanına yalan söylettiren Sayın Kulkuloğlu bizim muhatabımız değildir. İddianın sahibi Kılıçdaroğlu. Sayın Kılıçdaroğlu herkese 'buyurun hodri meydan televizyona' diyor ya. Sayın Kılıçdaroğlu'na biz de belediye başkanımız adına diyoruz ki 'Hodri meydan hangi televizyona isterseniz. Biz de dosyalarımızla gelelim, siz de dosyalarınızla gelin. Kulkuloğlu bizim muhatabımız değil."

"Bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına nasıl bakarsınız?" sorusu üzerine Elitaş, "İftirayla ilgili araştırma komisyonu kurulur mu? Ellerinde bilgiler ve belgeler varsa gitsinler savcılığa. Bunları işleme alın desinler. Araştırma komisyonları somut şeylerle ilgili olabilir. Somutsa belgeleri çıksınlar versinler savcılığa" diye konuştu. Elitaş, Kayseri Valiliği'nin yaptırdığı ön araştırma raporunun gizlendiği iddiasının hatırlatılması üzerine en büyük yalanın bu olduğunu, Kılıçdaroğlu'nun da bunun peşinden gittiğini söyledi. Elitaş, kaybolduğu iddia edilen 16 Ağustos 2007 tarihli yazı üzerine gönderilen dosya ekinin, bir rapor değil bir yazı olduğunu söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise Vali Vekili İbrahim Yurdakul'un İçişleri Bakanlığı'na yazdığı yazının altında eklerde dosya bulunduğunu belirterek, İbrahim Yurdakul'un bu dosya dışında bir rapor tanzim etmediğini belirtti. Yurdakul'un, 'Ben İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği yazıyı ve o yazının ekindeki dosyayı inceledim, benim kanaatim bu' dediğini anlatan Bozdağ, olmayan bir raporun saklanamayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Özhaseki'ye kefilim' sözlerinin hatırlatılması üzerine Elitaş, Kılıçdarodatnda Kayseri Cumhuriyet Başsavcğlu'nun önceki açıklamalarından çark ederek Cumhurbaşkanı'nın bu açıklaması üzerine 'Cumhurbaşkanlığı kefalet makamı değildir' dediğini anlattı. Elitaş, "Önceden haftada bir çark ediyorlardı, şimdi günde bir çark ediyorlar. Herhalde bundan sonra saatte bir çark edecekler" dedi.

"22 YILLIK ARKADAŞIMIZA DESTEK VERİYORUZ"

İddialar arasında Hacı Ali Hamurcu'nun avukatının bürosunda o dönem Başbakan'ın danışmanı, bu dönem bakan olan bir kişinin görüldüğünün de yer aldığının hatırlatılması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız şunları söyledi: "Ben burada Kayseri milletvekili olarak bulunuyorum ve hep beraber 22 yıllık arkadaşımıza destek veriyoruz. Beraber belediye meclis üyeliği yaptık, beraber çalıştık. Merkezi ve yerel yönetimlerin bu 8 yıl içinde yaptıkları bir çok faaliyet varken, yapmadıkları işleri savunma ihtiyacı hissettirmeleri bir kasta mahsustur. Biz bırakın işlerimizi yapalım." Yıldız, Meclis'te görev yaparken günde 118 telefonla, 80 ziyaretçiyle karşılaştıkları anlar olduğunu, birçok kimseyle görüştüklerini ifade etti. Bunlar içinde Yakup Erikel'in de olabileceğini kaydeden Yıldız, "Bizim tasvip etmediğimiz insanlar da olabilir, tasvip ettiğimiz insanlar da olabilir. Bunu farklı mecralara taşıma ihtiyacını ben farklı bir kasta mahsus olarak görüyorum. Meclis'teki odaya gelmiştir. Bir başka gerekçeyle gelmiştir, bu gerekçeyle değil" şeklinde konuştu. Avukat Yakup Erikel'le ilgili bir soru üzerine Elitaş, Yakup Erikel'in AK Parti'nin avukatı olmadığını söyledi. Yakup Erikel'i Hamurcu'ya avukat tayin edenin devlet olmadığını kaydeden Elitaş, Yakup Erikel'in Arınç'ın avukatı olmasının, Taner Yıldız'ı ziyaret etmesinin bu davayla nasıl bağlantılandırıldığını anlamanın mümkün olmadığını söyledi. Yakup Erikel'i şahsen tanımadığını belirten Elitaş, Erikel'in AK Parti'den aday adayı olduğunu ve bu çerçevede verdiği bilgiler kadar tanıdığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU