CHP'de kurultay heyecanı

Cumartesi 18.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 18.12.2010 14:38
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yapmak için kürsüye çıktığı sırada, Hidayet Karadeniz isimli parti görevlisinin cebinden 4 bin 700 TL parası çalındı. Parasının çalındığını fark eden Karadeniz salondan çıkarak, polislere derdini anlattı. Dün otomobilini sattığını ve ondan kalan 4 bin 700 TL'yi pantolonunun arka cebine koyduğunu söyleyen Karadeniz, ter içinde, "Benim paramı bulun. Nasıl çaldı bunu. Sanki arka cebime kendisi koymuş gibi parayı almış." diyerek polise dert yandı.

Polisler de olayın ayrıntılarını öğrenmek için parti görevlisine çeşitli sorular yöneltti. Salonun dışında hem terini silen hem de derdini anlatan Karadeniz'in yanına yankesiciler tarafından çarpıldığını iddia eden başka vatandaşlar da geldi. Giriş kapısında parasının çalındığını iddia eden başka bir vatandaş da polislere derdini anlatmaya çalıştı. Parasının çalındığını söyleyen CHP'liler Solmaz Kılıçtepe Polis Karakolu'na yönlendirildi.

DENİZ BAYKAL ANONS EDİLMEDİ
Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kurultay salonuna gelişinde anons edilmedi. Ankara Arena Spor Salonu'na kurmaylarıyla birlikte gelen Baykal'ı kızı Aslı Baykal da yalnız bırakmadı. Ancak Baykal'ın salona girişinde bir anons yapılmaması dikkat çekti.

SAV: "KIRGINLIĞIM YOK"
Bu arada eski Genel Sekreteri Önder Sav da olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığı Ankara Spor Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurultayın CHP ailesine hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Sav, 12 Haziranda yapılması planlanan seçimlere doğru CHP'nin enerjisini toparlayacağına ve başarılı olacağına inandığını söyledi.

Parti Meclisi listesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek başına hazırladığının hatırlatılması üzerine Sav, 22 Mayısta yapılan Kurultay'da da listenin Genel Başkan tarafından hazırlandığını ifade etti.

Sav, ''Bir kırgınlığınız var mı?'' sorusunu yanıtlarken, ''Hiçbir kırgınlığım yok. kırgın olmak için neden yoktur. Önemli olan CHP'nin başarısıdır. Kişilerin başarısı gelip geçicidir. Kalıcı olan CHP'dir'' dedi.

Bir gazetecinin ''Bir açıklamanız oldu, bu açıklamanız Kılıçdaroğlu'na destek ve Baykal'a yanıt olarak algılandı'' sözleri üzerine Sav, açıklamasında isim belirtmediğini söyledi.

Sav, ''Kurultay salonunda dengeli bir liste olacağına inanıyor musunuz?'' sorusuna, ''Dengeli liste olmaması için bir neden görmüyorum'' yanıtını verdi.

Kurultayın coşkulu olduğuna işaret eden Sav, bazı delegelerin salonda yer bulmakta güçlük çektiğini söyledi.

Sav, salonun çok kalabalık olduğunu vurgulayarak, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve Kılıçdaroğlu ile karşılaşmadığını belirtti.

''Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bundan sonraki kurultaya çarşaf liste ile gideceğini söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Bu bir 'ara kurultay' diye nitelendirilir. Sayın Genel Başkan'ın olağan kurultayı kastettiğini düşünmek istiyorum'' yanıtını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 15. Olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığı Ankara Spor Salonu'na giriş yaparak açılış konuşmasını yapmaya başladı.

Kılıçdaroğlu, salona ''Sarı Saçlım Mavi Gözlüm'' şarkısının kendisinin de stüdyoya girerek eşlik ettiği yeni düzenlemesi ve partililerin yoğun alkışlarıyla girdi. Basın mensuplarının yoğun ilgisi ve kalabalık nedeniyle güçlükle ilerleyerek salonu dolaşan Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran eşlik etti.

KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI
Konuşmasına partililere hitap ederek başlayan Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

- Dün Mevlana'nın düğünündeydik. Hoşgörüsü çağları aşan, felsefemize derinlik katan onun çağrısını çağlar ötesine taşımak için oradaydık. Bugün ise başka bir düğündeyiz. Yine CHP'nin yöneticileri olarak halkın huzurundayız. Mevlana 'Ey oğul tutsaklık bağlarını kopar, özgür yaşa' diyor.

- Biz özgürlüğü Kurtuluş savaşında kazandık, kan döktük, şehit verdik. Ve ulusal bağımsızlığımızı kazandık. Ama bugün iyimserliğin yerini kötümserliğin aldığını, umudun yerini umutsuzluğun aldığını görüyoruz. Ama CHP iktidarında karamsarlığa yer olmayacaktır. Bütün Türkiye'yi kucaklayacağız.

- Biz kokuların değil, barışın ve özgürlüğün türkülerinin yankılandığı bir Türkiye istiyoruz. Bizim isteğimiz sadece CHP'nin değil, bütün onurlu yurttaşlarımızın ortak talebi olarak, özgürlükçülerin, demokratların talebini dile getirmektir.

- Biz umudun, özgürlüğün, uygarlığın, emeğin, demokrasinin, halkın partisiyiz. Biz halka güvenen ve halk için çalışan bir partiyiz.

- Gençler ve kadınlar siyasette daha çok yer alacak. Onlara her zamankinden çok ihtiyacımız var. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren de CHP'dir. Kadın kardeşlerimize sesleniyorum: sizin eviniz CHP'dir. Gelin CHP'yi sizin mübarek ellerinizle iktidara taşıyalım.

- Özgürlük sanatçılar için nefes almak gibidir. Bütün sanatçılara sesleniyoruz: size özgürlükleri sonuna kadar açacağız. Siz o özgür Türkiye'de sanatınızı icra edeceksiniz.

- Bütün yurttaşlarıma söz veriyorum: yoksulluğu tarihe gömeceğiz.

- Sosyal devlet kimsenin ötekileştirilmediği bir devlet demektir. Sadaka dağıtan devlet demek değildir. Yoksulluğun bitmesi demektir. Bunun için aile sigortasını getireceğiz. Hiçbir aile gelirsiz almayacak. Yoksul ailedeki kadınların hesabına asgari ücret tutarında para yatacak. Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz.

- Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik. İşsizliği yenmek için bütün gücümüzü kullanacağız. Atama bekleyen onbinlerce öğretmen var. Halkın iktidarında atanamayan öğretmen olmayacak. Üreteni, çalışanı cezalandırdılar. Biz bu tabloyu tersine çevireceğiz.

- İşsizlik sigortasındaki paralar çözüm için kullanılmıyor.

- Yıllardır beklenen intibak yasasını da CHP çıkaracak

- Çiftçilerin icra dosyalarından haberimiz var. Narenciye dalda kaldı, kimin umurunda?

- Sendikacılığı öldürmek bulunan taşeron işçilik formülünü ortadan kaldıracağız. Taşeron işçilerinin güvencesi CHP olacak.

- Çocuklar çocukluklarını yaşayamıyorlar. Hayatları test çözmek oldu. At yarışlarına döndürdük çocukların eğitimini. Bizim iktidarımızda aileler dersaneye mahkum edilmeyecek. Hayatı sorgulayan bir gençlik yetiştireceğiz. Çünkü umudumuz onlarda.

- Öğrenci kendi çıkarı için değil ülkesinin çıkarı için eylem yapıyor. Üniversiteleri ayağa kaldıracağız. Üniversite yönetimi belirlenmeyecek, özgürce seçilecek. Üniversite yönetiminde öğrenciler de söz sahibi olacak.

- Üniversite harçlarını kaldıracağız. On yıllardır çözülemeyen yurt sorununu da çözeceğiz.

- Uzlaşmayla yeni anayasa yapacağız. Özel yetkili mahkemeleri ve askeri yüksek idare mahkemelerini kaldıracağız. Yargı sürecini çağdaşlaştıracağız.

- Atatürk'ün vasiyetini 12 Eylülcüler çiğnedi. Biz Ata'nın vasiyetine sahip çıkacağız.

- Kapatılan TÖBDER'in mallarını iade edeceğiz.

- Vatandaş, milletvekilini kendisi seçecek. Halkın iradesi meclise yansıyacak, o irade milli iradedir. Lider sultası olmayacak.

- Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız.

- Temiz siyaset istiyorsanız "vergilerim nereye gidiyor?" diye sorun. Bütçe kaynaklarının nasıl kullanıldığını takip edeceğiz.

- Dokunulmazlıkları kaldıracağız.

- Lozan tapu senedimizdir. Ona sahip çıkacağız.

- Fırat'ın doğusu da batısı da bizim, Berivan da bizim Hakan da bizim, Agop da bizim. Tüm toplumu kucaklayacağız.

- İnanç temelinde siyaset yapmayacağız, temelde insan olacak.

- Doğu'da fabrika yapıp istihdam yaratacağız.

- Bizim amacımız içeride çağdaş, dışarıda güçlü bir Türkiye yaratmak.

- AB ile ilişkilerde aksaklıklar yaşanıyor. Bizim dinamizmimizden AB'nin de yararlanmasını isteriz.

- CHP'de parti içi demokrasiyi getireceğim. CHP'deki bütün demokratik kanalları açacağız. Türkiye'deki tüm siyasi partilere de örnek olacağız. Artık birkaç dakika içinde hiçbir bedel ödemeden üye olunabilecek.

- CHP bürokratik devlet solculuğu yapmıyor, biz halkın ve çağdaşlığın partisiyiz.

https://www.sabah.com.tr