Kafkaslardan Rusya protestosu

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 18.12.2010 15:14 ABONE OL
Kafkas platformları, Rusya'da son haftalarda Kafkasyalılara yönelik linç girişimleri olduğunu öne sürerek Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Eylemciler, 'Faşizme ölüm halka özgürlür', 'Katil Rusya Kafkasya'dan defol' sloganları atıldı.

Moskova'da 6 Aralık'ta Spartak Moskova taraftarları ile Kabardey-Balkarlı Aslan Çerkesov arasında çıkan kavgada bir kişi hayatını kaybetmişti. Bunun ardından tırmanan olayları protesto etmek için Kafkas platformları İstiklal Caddesi'nde bir araya geldi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü.

'Faşizme ölüm halka özgürlük', 'Katil Rusya Kafkasya'dan defol' sloganlarının atıldığı yürüyüş sonrasında grup adına Koban Erdem açıklama yaptı. Çerkesov'un kendisini linç etmek isteyen holiganlara karşı meşru müdafaa hakkını kullandığını savunan Erdem, yaşanan bu olayın tüm çatışmaların bir temsili olduğunu söyledi. Bu coğrafyada insanların sürekli meşru müdafaaya zorlandığını aktaran Erdem, ardından da cezalandırma bahanesiyle herkese çok ağır bedeller ödetildiğini ifade etti.

Koban Erdem açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: "6 Aralık'ta Spartak Moskova taraftarları, Moskova'da artık alışagelmiş saldırılardan birini daha gerçekleştirdi. Linç edilme korkusuyla saldırıya karşılık veren Kabardey-Balkarlı Aslan Çerkesov, bir saldırganın ölümüne yol açtı. Apaçık bir meşru müdafaa hareketine karşı sokaklara taşan bu öfke, Moskova faşizminin tahammülsüzlüğünün göstergesidir. Yolları trafiğe kapayan binlerce eylemci sürekli hareket halinde kendisinden olmayan herkesi hedefleyerek çok sayıda linç eylemi gerçekleştirdi. "Rusya Ruslarındır" sloganıyla inlettikleri Moskova sokaklarında polisin müsamaha gösteren tavırları, devletinizin uzun yıllardır uyguladığı politikanın açık bir sonucudur. Güvenlik güçlerinin yükselen faşizme karşı kayıtsızlığı ve ayrımcılığı derinleştiren tutumları, sürecin bu noktaya gelmesinin en önemli sebebidir. Ancak bu duyarsızlığın bir zaaf değil, bilinçli bir uygulamanın sonucu olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bugün Moskova sokaklarını savaş alanına çeviren Dazlak ve Neo-Nazi gruplar, ülkeyi teslim ettiğiniz Putin'in gençlik partisi Naşi'lerin bağrında vücut bulmuştu."

BUGÜN NELER OLDU