21'inci yüzyılın silahı

10 kiloluk mermiyi 1 dakika 20 saniyede 200 km fırlatan silah geliştirildi. Ray topu adı verilen silah, bir ton ağırlığındaki aracın 160 km hızla duvara çarpması şiddetine eşit enerjiye sahip

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
ABD Deniz Kuvvetleri, "railgun" (ray topu) adı verilen ve sesten yedi kat hızlı mermi atabilen silahın denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Virginia eyaletinde donanmaya bağlı Dahlgren Yüzey Savaş Merkezi'nde geçen cuma günü yapılan denemede, ray topu yaklaşık 10 kilogram ağırlındaki mermiyi saatte 9076 kilometre hızla 200 kilometreye öteye fırlatmayı başardı. Atış sırasında açığa çıkan enerjinin 33 megajul olduğu ve bu miktarın bir rekor olduğu açıklandı. Bir megajullük enerjinin bir ton ağırlığındaki aracın saatte 160 kilometre hızla duvara çarpması sırasında açığa çıkan enerjiye denk olduğu belirtildi.

IZGARAYI ANDIRIYOR

Geleneksel ateşli toplardan farklı olarak barut ya da yanıcı madde kullanmayan ray topu, mermiyi elektromanyetik güç yoluyla sevk ediyor. Son teknoloji ürünü silah aynı zamanda konvansiyonel bir toptan çok kalın siyah kabloların takılı olduğu dikdörtgen şeklinde bir ızgarayı andırıyor. Deneyle ilgili AFP'ye konuşan ABD'li Tuğamiral Nevin Carr, "Merminin eriştiği yüksek hız, hava ve füze savunması açısından önemli avantajlar sağlayacaktır" yorumunu yaptı. Son deneyin gerçekleştirildiği ray topunun, İngiliz savunma devi BAE Systems'in ABD'de faaliyet gösteren yan şirketi tarafından üretildiği belirtildi. İngiltere ile yapılan Özel Güvenlik Düzenlemeleri Antlaşması uyarınca BAE Systems'in ABD kolunu Amerikalılar yönetiyor.

BUGÜN NELER OLDU