'Beradayi beradayi konuşmasınlar'

Muş'tan CHP kurultayına gönderme yapan Erdoğan, "Ankara'da, kurultaya gitmekten fırsat bulup da halkın içine giremeyenler var" dedi "Yabancı diplomat dedikodularıyla siyaset yapanları Muş'a çağırın" diyen Erdoğan 'beradayi beradayi' (boş boş) konuşmasınlar" diye ekledi

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muş'ta 106 tesisin açılışını yaptı. Belediye Meydanı'nda yağmura rağmen yoğun sevgi ve coşku içinde karşılanan Erdoğan muhalefete "Sizin dediğiniz gibi; beradayi baredayi (boş boş) konuşmasınlar" diyerek yüklendi. CHP kurultayına göndermede bulunan Erdoğan, "Ankara'da, kurultaya gitmekten fırsat bulup da halkın içine giremeyenler var. Siz onları Muş'a çağırın. Ellerine geçirdikleri aslı astarı olmayan kağıt parçalarını sallamak suretiyle benim Kayseri Belediye Başkanımı zan altında tutmak isteyenler önce kılavuzlarını değiştirsinler" dedi. Erdoğan, dün beraberinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte 106 tesisin açılışını yaptıktan sonra halka hitap etti:

'BUGÜN TARİHİ GÜN'
Muş tarihi günlerinden birini yaşıyor. 106 farklı hizmetin, tesisin eserin açılışına şahitlik yapıyoruz. Muş bizim gözbebeğimiz, Muş bizim adeta bir millet olarak doğum yerimizdir. 1071 yılında burada Muş Malazgirt'te Alparslan'ın ordusunda biz birbirimize kardeş olduk. Nasıl ki Alparslan'ın ordusunda omuza omza verdiysek ondan sonraki 939 yıl boyunca da her zaman omuz omza verdik. Nasıl ki Malazgirt'te birlikte şehit olduysak, Türk'üyle Kürt'üyle, Arap'ıyla, Zaza'sıyla şehit olduysak aynı ufka beraber baktıysak yine beraber bakıyoruz. Malazgirt'te başlayan o kardeşlik Niğbolu, Kosova, Molos ve İstanbul fethinde, Çanakkale'de devam etti. Malazgirt'te ortaklaşa o kaderimiz Kurtuluş Savaşı'nda adeta zirveye ulaştı. Selçuklu Devleti'ni, Osmanlı Devleti'ni, Cumhuriyeti yine birlikte kurduk. Kuşkunuz olmasın bizim bu topraklarda nasıl tarihimiz birse, kaderimiz birse, kültürümüz, medeniyetimiz birse geleceğimiz de bir olacaktır, beraber olacak. Yine kardeşlik üzerine bina edilecek. Hiç kimse ama hiç kimse bizim aramıza nifak sokamaz, aramıza fitne tohumları saçamaz. Bizim o kadim kardeşliğimizi bozamaz.
Ben bu ülkenin bir evladı olarak başbakanınız olarak şunu kabul ediyorum ve samimiyetle ifade ediyorum. Kardeşlerim ben sizi makam, mevki, para pul için sevmiyorum. Ben sizi sadece yaradandan ötürü seviyorum.
Bu bölgenin meseleleri Muş'un meseleleri yıllarca görmezden gelindi. İhmal edildi, inkar edildi. Muşluların güzel bir sözü vardır; 'Eğer taş yuvarlandı çömleğe değdi vay çömleğin haline. Eğer çömlek yuvarlandı taşa değdi vay çömleğin haline' her zaman söylüyorum inkar politikaları benim Muşlu kardeşime kaybettirdi. Terör Muşlu kardeşime kaybettirdi. İhmal, yatırımsızlık, işsizlik, yoksulluk Muşlu kardeşime kaybettirdi. Taş her zaman kazandı ama çömlek her zaman kaybetti. Gençler kaybetti, analar babalar kaybetti ama fesat odakları terör kazandı, silah tüccarları her zaman kazandı. İşte bu dönemler sona ermiştir, bizim hükümetimiz tarafından bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır.
İnkar politikaları artık sona erdi. Kardeşliğimizi zedeleyecek her türlü girişimi elimizin tersiyle ittik. Biz 8 yıl önce bir dönem başlattık, kollarımızı sıvadık. Ne doğu ne batı, ne kuzey ne güney ayrımı olmayacak dedik. Türkiye'nin 81 vilayetini şantiyeye dönüştürdük. İstanbul'a ne yapıyorsak Muş'a da aynısını yapacağız dedik, Ankara'ya hangi yatırımı yaptıysak Bitlis'e de aynısını yaptık. Edirne'yi Van'dan, Muğla'yı Diyarbakır'dan, Hakkâri'yle Tekirdağ'ı valla ayrı tutmuyoruz billah tutmuyoruz. Bir şey değişir her şey değişir, bir kapı aralanır her yer aydınlanır. Bir küçük adım atılır o adım büyüyerek atılıma dönüşür. Biz bir kapı araladık, biz gönlümüzü açtık, biz yaptığımız kamu yatırımlarıyla şehirlerimizin geleceğini değiştirmek için adımlar attık.

"MOLOTOF KULLANMADIK"
Başbakan Erdoğan, Muş Alparslan Üniversitesi'ni ziyaretinde de spor salonunda öğrencilere hitap etti. Öğrenci harçlarını protesto eden öğrenci gruplarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi: "Diyor ki 'harçlar kalksın'. Dünyada harcın alınmadığı tek bir ülke yok. İngiltere'de harç 9 bin pounda çıkartılınca kıyamet koptu. Birçok ülkede alınan rakamların bizle mukayesesi mümkün değil. Gösterileri yapanları özgürlük adına yaptığına inanmıyorum. Bu özgürlük değil sadece bir ideolojik tatmindir. Biz özgürlük mücadelesinin içinden geldik. Ama biz ne molotof kokteyli ne de silah kullandık. İstanbul'da rektörlerimizle bir araya gelmişiz. 'Biz de oraya katılacağız' diyorlar. Davetsiz yere gidilmez. Ben şimdi elinde taşla sopayla dolaşan gençle nasıl oturur konuşurum" dedi. Başbakan, daha sonra gittiği Bitlis'te partisinin yeni il binasının açılışını yaptı. Erdoğan, burada toplu açılışları haber yapmayan "malum" medyayı eleştirdi.

'MUŞ SENİNLE GURUR DUYUYOR'
MUŞ'a beraberindeki heyetle bindiği ANA uçağı ile gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, kent meydanına giderken yol boyunca sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan, alkışlar eşliğinde 'Muş seninle gurur duyuyor' ve 'Kentimize hoş geldiniz' sloganları atan halkla zaman zaman aralarına katılarak selamlaştı.

MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ