Diyarbakır'a Didim modeli

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
ANADİL konusunda devletin düzenlemelerini beklemeyeceklerini duyuran BDP yönetimi, çok tartışılacak bir hamleye daha hazırlanıyor. BDP, tabelalardan sonra belediye hizmetlerinde de Kürtçe dönemini başlatıyor. Diyarbakır başta olmak üzere BDP'li başkanların yönettiği belediyelerde hizmetler Kürtçe duyurulacak. İlk adım olarak su faturaları Kürtçe basılacak. Genel Başkan Selahattin Demirtaş, "Biz kampanyayı Türkiye normalleşsin diye yapıyoruz. Herkesin içi rahat olsun" dedi. Demirtaş, şöyle konuştu:
Belediyemiz Kürtçe tabela astı kıyamet mi koptu? Ankara Büyükşehir Belediyesi de İngilizce asmış. Onlar hangi yasaya tabiyse biz de ona tabiyiz. İngilizce yasak değilse Kürtçe de değildir. Didim Belediyesi İngilizce-Türkçe fatura basmış. Niye? Çünkü Didim'de çok sayıda yabancı yaşıyor. Su faturasını anlasınlar diye. Bizim bazı belediyelerimiz de Kürtçe basarsa hukuka aykırı olmaz. Bu normalleştirir sorunu. Kürtlerin benim de dilim bu ülkede yaşıyor, vardır, bu ülkenin bir parçasıdır diyebilmeleri için de hem Kürtlerin hem Türklerin kendilerini iyi hissetmeleri için bu adımlar gerekiyor. İki dilli tabelalarımız olacak. Köy ve mezraların isimlerinin iade edilmesi için arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor.
Bunun için yasal değişikliğe gerek yok. Anayasa'nın değişmesini, devletin adım atmasını beklemeyeceğiz. Bazı şeyler haktır. Hakkımızı kullanacağız.
Biz üzüm yemek istiyoruz, derdimiz gerginlik, provokasyon değil.
Genelkurmay açıklaması keşke yapılmasaydı. Onlar da ülkeye katkı sunan bir çalışma olduğunu yaşayarak görecek.

BUGÜN NELER OLDU