Seçim ekibi hazır

23 Mayıs'ta genel başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu blok liste ile Parti Meclisi'ni oluşturarak, elini güçlendirdi. 80 kişilik yeni yönetim CHP'yi, 2011 haziran ayında yapılacak genel seçimlere hazırlayacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
CHP'de, 23 Mayıs'ta yapılan kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesinin ardından 7 ay sonra parti yönetimi de yenilendi. Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan 15. Olağanüstü Kurultay'da, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'ye imzasını attı. Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ile Önder Sav'ın CHP'deki izlerini sildi. Geçmiş CHP kurultayları düşünüldüğünde tartışmasız, kavgasız, hizipsiz bir kurultay yaşandı. Tartışmaların aksine çarşaf liste için önerge verilmedi. Kılıçdaroğlu'nun istediği şekilde "blok" listede tartışmasız görüş birliğine vardı. Kılıçdaroğlu'nun, 'Tek başıma hazırlayacağım" dediği blok listedeki isimler, Parti Meclisi'ne (PM) seçildi. 80 kişilik PM, CHP'yi 2011 Haziran ayında yapılacak genel seçimlere hazırlayacak. Önceki PM'den 46 ismi yeni yönetime almayan Kılıçdaroğlu, yüzde 58 oranında değişiklik yaptı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'a yakın denilebilecek isimlere, eski genel Sekreter Önder Sav'a yakın isimlere göre daha fazla yer verildi. En çarpıcı isimler ise sosyolog Prof. Dr. Binnaz Toprak, Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu Kadın ve gençlerin sayısal olarak bir önceki listeye göre fazla olduğu dikkat çekti. Önceki PM'de 19 olan kadın sayısı 21'e çıktı. 25 yaşındaki Doğa Çiğdemoğlu, CHP PM'nin en genç ve en dikkat çekici isimlerinden. PM'ye giren Tanrıkulu'nun ise Genel Başkan Yardımcısı olması bekleniyor. Çiğdemoğlu'nun da terör sorununa çare arayacak Tanrıkulu'na bağlı olarak görev yapacağı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun listesinde, kendisinin stüdyoya girerek okuduğu ve seçim kampanyasında kullanılacak olan şarkının prodüksüyonunu yapan Seyhan Müzik'in sahibi Seyhan Erdoğdu da yer aldı. Kılıçdaroğlu'nun listesinde Türkiye Engelliler Federasyonu Başkanı Avukat Turhan İçli, gazeteci Hikmet Çetinkaya'nın Anayasa hukukçusu kızı Bertil Emrah Oder de yer aldı. Emrehan Halıcı da DSP kontenjanından PM'ye giren isimler arasında dikkat çekti.

En az oyu aldı
PM seçiminde en çok çiziği Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yedi. Tekin'e 762 oy çıktı. Bilim Kültür Platformu'nun önerdiği 18 isimden Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel PM'ye giremedi. Bilim Kurulu'ndan gelen 6 isimle parti yönetimindeki kadın sayısı 21 oldu.

BURUKLUK OLABİLİR
Kılıçdaroğlu oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada "Olabildiğince yansız davranmaya çalıştım. Her bölgeden arkadaşlarımız var listede. Kırgınlık yoktur Ama mutlaka burukluklar vardır. Yani PM'de kendisini haklı olarak görmek isteyip de göremeyen arkadaşlarımız olabilir. En kısa sürede MYK'yı açıklayacağım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU