Erdoğan'dan Obama'ya mektup

Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Obama'ya mektup gönderdi, Ermeni tasarısının gündeme gelmemesini istedi.

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 20.12.2010 16:07 ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Amerikan Temsilciler Meclisi'nde gündeme alınmaya çalışılan Ermeni soykırım iddiaları hakkındaki tasarı ile ilgili olarak ABD Başkanı'na bugün mektup gönderdiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin ABD ile ilişkilere büyük önem verdiğini, bunu kuru kavramların ötesine taşımak istediklerini belirterek, "ABD'de soykırım tasarısını tekrar gündeme getirme çabası var. Geçen Cuma günü tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na getirme çabası oldu. Yarın da böyle bir çaba olacağına dair haberler var" dedi.

Geçen Cuma günü Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve kendisinin konuyla ilgili gerekli girişimlerde bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Başbakan da bugün bu konuda Obama'ya bir mektup gönderdi" dedi.

"Biz artık bu tasarıların 'Demokles'in kılıcı' gibi ilişkilerimizin üzerinde sallanmasına izin veremeyiz" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin bu konuda ulusal onurunu korumaya kararlı olduğunu belirtti.

İsrail'le ilişkilere de değinen Davutoğlu, bu konuda Türkiye'nin politikasının ilkesel olduğunu, Mavi Marmara olayının ardından Türkiye'nin taleplerini net olarak ifade ettiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taleplerimizin peşini bırakacak değiliz. Bu konuda hiç bir taviz söz konusu değil. Bu konuyu tüm uluslararası forumlarda dile getirmeye devam edeceğiz. Özür ve tazminat talebimizin takipçisi olacağız."
İran konusunda da değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "Yeni gerilimlerin bölgemizi esir almasına izin vermeyeceğiz... Türkiye nükleer enerji konusunda barışcıl nükleer enerji hakkına sahip çıkacak. Ama bölgemizde nükleer silahlara da gür bir sesle karşı çıkacak" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini de değerlendiren Davutoğlu, tam üyeliğin Türkiye için stratejik öncelik olmaya devam edeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Önümüze siyasi engeller çıkaracaklar, bazen Kıbrıs konusunu önümüze sürecekler, bazen islamofobi konusunu önümüze sürecekler, ama Türkiye AB yolundaki kararlı yürüyüşünü sürdürecek" şeklinde konuştu.

AMERİKAN KONGRESİ'NDEN TEPKİ ÇEKECEK ADIM
Amerikan Kongresi, yine Türkiye'nin tepkisini çekecek bir adım atmaya hazırlanıyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin "Ermeni soykırım yasa tasarısı"nı genel kurul gündemine getirmeyi planladığı açıklandı.

Nancy Pelosi ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığı'nı önümüzdeki ay Cumhuriyetçiler'e devredecek. ABD'de 2 Kasım'da yapılan ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Demokratlar'dan Cumhuriyetçiler'e geçmiş, Pelosi de koltuğunu devretmek zorunda kalmıştı. Şu anki meclisin görev süresi, Noel tatiliyle birlikte sona erecek. Bu nedenle Pelosi'nin de tasarıyı 48 saat içinde meclis gündemine taşımayı düşündüğü ifade ediliyor.

TASARIYA KARŞI MÜCADELE
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemine getirilebileceği haberleri üzerine, Türkiye için çalışan lobi şirketiyle birlikte hazırlanan strateji çerçevesinde süratle harekete geçti. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından izleyen ve tasarının Genel Kurul gündemine getirilmesinin önlenmesi için tüm imkanları seferber eden Büyükelçilik, bu çerçevede, Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarındaki üst düzey muhataplarıyla görüştü.

Kongre'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti üst düzey yöneticilerinin aralarında bulunduğu 30 civarında üyeyle de temaslarda bulunan Büyükelçilik, bu görüşmelerde tasarının Türk–Amerikan ilişkilerine vereceği zarara dikkat çekti.

FİTİLİ KARDASHIAN ATEŞLEDİ
Geçen Mart'ta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Başkan Howard Berman'ın çabalarıyla 22'ye karşı 23 oyla kabul edilen Ermeni tasarısı Başkan Obama'nın isteğiyle rafa kaldırılmıştı. Pelosi, tasarıyı 2007'de de gündeme almış ancak dönemin Başkanı George Bush'un baskısıyla tasarı görüşülmemişti. Tasarının fitilini ise Ermeni asıllı Kim Kardashian ateşledi. Kardashian, 10 Aralık'ta Ermeni tasarısının gündeme alınması için kampanya başlattı ve Pelosi'nin telefon numarasını vererek "Herkes Ermeni tasarısının gündeme alınması için bu numarayı arasın" mesajını gönderdi. Kardashian, bizzat Pelosi'yi de arayarak, tasarıyı gündeme almasını istedi. THY ile reklam sözleşmesi imzaladığı için Ermeniler tarafından topa tutulan NBI yıldızı Kobe Bryant'ın tasarıyı gündeme getirmek için kullanıldığı da ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU