İlçe seçim kurulu Tekin'in önünü açtı

Yüzde 25 kadın kotasının PM olarak sunulan 68 kişilik listede uygulanmadığı iddiasını görüşen Çankaya İlçe Seçim Kurulu yapılan itirazı reddetti

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 20.12.2010 ABONE OL
CHP'de Kurultay'ın sürprizi olarak ortaya çıkan 'Kadın kotası' krizi büyümeden bitti. Çankaya İlçe Seçim Kurulu kadın kotasına uyulmadığı için en az oyu alan Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu'nun Parti Meclisi'ne(PM) giremeyecekleri yönündeki itirazı reddetti. Böylece Tekin ve Tanrıkulu'nun PM'de görev yapabilmesinin önü açıldı. Kurultayda, eski Genel Sekreter Önder Sav'a yakın olduğu öne sürülen bir delegenin yaptığı itiraz Başkanlık Divanı tarafından Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na gönderilmişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kararı yargı verecek" demesine rağmen hukukçu kurmayları, "Tüzüğün 23, 37 ve 55. maddeleri çok açık. 'Organlardan' söz ediliyor. 68 kişilik liste bir organ değil. Bir organ olarak PM, Bilim Platformundan gelecek 12 kişi ile, 80 üyeye tamamlanarak organ oluyor. Orada da 21 kadın bulunuyor. Hukuksal ve tüzüksel bir sorun yok" savunması yapmışlardı. İtirazcı ekip ise, tüzüğü farklı şekilde yorumlamış ve itirazlarını "Hem 68'in hem de 12'nin içinde yüzde 25 kota aranır, geçmişte örnekleri var. Bundan önceki kurultaylarda bu denge iki listede de gözetilmişti" diye gerekçelendirmişlerdi.

JET İNCELEME
Çankaya İlçe Seçim Kurulu, kendisine gelen itirazı jet hızla görüştü. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Mehmet Cengiz Çiftçi imzası ile yapılan açıklamada, Parti Tüzüğünün 55. Maddesi hatırlatılarak, 80 kişilik PM'nin 12 kişilik Bilim Platformu üyesi ile diğer 68 üyenin ayrıştırılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Açıklamada, "Bir bütün olarak değerlendirilen PM'nin 12 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan 6 üyenin, 68 kişilik PM listesinden de 15 kişinin seçilmesi nedeniyle 20 kişilik cinsiyet kotasının aşılmış olup itirazların yerinde bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır'' denildi.

Batum değişebilir
PM listesi üzerinden yeni MYK'yı belirleyecek olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iktidara gelindiğinde kabineyi oluşturacak isimleri seçeceği belirtiliyor. Seçim vitrinini oluşturacak olan MYK'da, kurultayda 762 ile en düşük oyu alan Gürsel Tekin'in örgütten sorumlu genel başkan yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Prof. Süheyl Batum'un Genel Sekreterlik görevinde devam edip etmeyeceği konusundaki kararı verecek olan Kılıçdaroğlu'nun kafasının netleşmediği, Batum ile ilgili bir görev değişikliğinin söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU