'Türkiye değişmeye devam ediyor'

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 20.12.2010 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan "Ana Kız Okuldayız'' kampanyası kapsamında 468 bin 796 kişinin okur yazar olduğunu söyleyerek, "Bu kampanyalar 30 yıl önde hayata geçseydi, bugün farklı bir Türkiye söz konusu olurdu'' dedi. Kampanyanın İstanbul'da düzenlenen 2. Değerlendirme Toplantısı'nın açılışında konuşan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kız öğrenci sayısının artığına dikkat çekerek "Türkiye değişti ve değişmeye devam ediyor. Türkiye gelecek adına son derece önemli adımları bugünden atıyor ve bugünden geleceğini şekillendiriyor'' dedi. Üniversite okumuş çocuğun, aile içinde, mahallesinde, köyünde, ilinde çok daha farklı bir konuma sahip olacağını aktaran Erdoğan, "Bu nesillerin var olduğu, bu nesillerin vazife aldığı bir Türkiye, eminim ki bugünkünden farklı bir Türkiye olacak. Şu son 30 yıldır Türkiye can alıcı, can yakıcı bir terör sorunuyla mücadele ediyor. 30 yıldır nice annenin hanesine ateş düşüyor, yüreğine kor düşüyor. Bütün annelerle birlikte bizim de aynı şekilde yüreğimiz sızlıyor, biz de aynı acıyı, aynı kaygıyı onlarla paylaşıyoruz'' diye konuştu.

'ACILAR YAŞANMAZDI'
Anne yüreğinin ne olduğunu iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Ancak şu soruları da sormak durumundayız. 'Eğer o çocuklara, bugünkü gibi okullar, derslikler inşa edilmiş olsaydı, bu manzara ortaya çıkar mıydı? O çocuklar için bugünkü gibi yurtlar, pansiyonlar inşa edilmiş olsaydı, o çocuklar okullara yönlendirilseydi bu tablo ortaya çıkar mıydı? Şu 78 üniversite, son 8 yılda değil de onun öncesinde açılmış olsaydı, bugün bizler bu acıyı yaşıyor olur muyduk?''

KURSİYERLERE KÜÇÜK ALTIN

Okuma yazma öğrenenlere sertifikalarını veren Erdoğan, kursiyerlere küçük altın hediye etti. Kursiyerler de halk eğitim merkezlerinde yapılan çeşitli objeleri, Erdoğan'a armağan etti. Erdoğan, kampanyada başarı ortalamasında ilk 5'e giren Rize, Çanakkale, Van, Yozgat ve Edirne'nin valilerine plaket verdi.

BUGÜN NELER OLDU