DHKP-C üssünde Ümraniye bombası

İstanbul'da yapılan DHKP/C operasyonunda ele geçirilen bir el bombasının polis kriminal laboratuvarı incelemesinde Ergenekon'da yakalananlarla aynı kafileden olduğu iddia edildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 21.12.2010 ABONE OL
İstanbul'da Şişli Adliyesi'ne saldırı hazırlığındaki yasadışı DHKP-C'ye yönelik operasyonlarda 10 kişi ile birlikte 2 Kalaşnikof ve 2 el bombası ele geçirildi. Yasadışı terör örgütü DHKP-C'nin sansasyonel eylem düzenlemek için hazırlık yaptığı istihbaratını alan MİT, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi verdi. "Hayata Dönüş" operasyonunun yıl dönümü nedeniyle teyakkuzda olan emniyet güçleri Nurtepe ve Gürpınar'da Nurhan Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 10 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerle birlikte 2 adet Kalaşnikof, 150 kadar mermisi, 2 adet el bombası ve bir adet tabanca ele geçirildi. Daha önce 4 yıl hapis yattığı belirlenen Nurhan Yılmaz'ın, saklamasını sağladığı 2 adet el bombasından birinin Ergenekon Terör Örgütü'nün Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen el bombaları ile aynı kafileden olduğu belirlendi. Örgütün askeri kanadında görevli olduğu iddia edilen Nurhan Yılmaz'ın temin ederek saklanmasını sağladığı silahlardan 2 adet Kalaşnikof tüfek, mermileri ve 2 adet Alman yapımı el bombası, Gürpınar'daki bir 'çiğ köftecide' bulundu. Emniyet Kriminal Labaratuvarı'nda incelenen "HGR DM 41 SPLITTER COMP-B LOS-FMP 95" kafile numaralı el bombasının 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de ele geçirilen 27 adet el bombası içerisinde yer alan 4 adet Alman yapımı el bombası ile aynı kafileden olduğu tespit edildi.

BAĞLANTIYI SAĞLIYOR İDDİASI
Ümraniye' deki 27 adet el bombasından 23'ü MKEK yapımı, 4 adedi Alman yapımı NATO el bombası olduğu ortaya çıkmıştı. Aynı kafileden çıkan el bombasından hareketle emniyet, Yılmaz'ın, Ergenekon terör örgütü ile DHKP-C arasındaki bağlantıyı sağladığı öne sürüldü.

Ferit ZENGİN - Ufuk KÖROĞLU - Veli SARIBOĞA - Fatih ULAŞ / SABAH

BUGÜN NELER OLDU