'İsrail politikası bölgede barışı zora sokuyor'

Suriye Haber Ajansı'na konuşan Erdoğan: "İsrail'in özellikle yerleşimler konusundaki politikası Türkiye'de endişeyle izleniyor"

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in son tutum ve davranışlarıyla bölgede barışın sağlanması yönündeki isteklerine dair çok sayıda şüpheler uyandırdığını söyledi. Erdoğan, Suriye haber ajansı SANA'ya verdiği röportajda ABD'nin Yahudi yerleşim birimlerinin inşasını dondurma kararını yenileme konusunda İsrail'i ikna etmede başarısız kalmasının Türkiye açısından derin bir endişeye neden olduğunu dile getirdi. Bu arada Erdoğan Ankara'da bulunan Suriye Başbakanı Naci Otri ile görüştü.

İSRAİLLİ YETKİLİ: NE YAPMALIYIZ

Bu arada Wikileaks'te yer aldığı belirtilen belgeye göre, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alaxander Wershbow'un "Türkiye ile ilişkileri iyileştirmek için ne yapmalıyız"diye akıl danışan İsrail Savunma Bakanlığı yetkililerine "Erdoğan'ın ideolojik görüşlerinin onu Türkiye'nin islami koşullarına odaklanmaya sevkediyor. Fakat o aynı zamanda Türkiye'nin ABD ya da NATO ile bağlarını tehlikeye düşürmeyi istemeyecek bir realist" sözleriyle yanıt verdiği belirtildi. Bir başka belgede ise "İsrail'liler, AB'nin Türkiye'yi reddetmesinden dolayı İsrail'i cezalandırdığını düşünüyorlar" denildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU