İşte komisyonun tespitleri

Salı 21.12.2010
ABONE OL
PSİKOLOJİK ŞİDDET: Eğitim ve kültür düzeyi ne olursa olsun tüm birey ve ailelerde aleni ya da üstü örtülü olarak "erkek çocuk sahibi olmak" ideali var. Bu durum abartılmakta ve teknolojik olanaklar da kullanılarak "kıza gebe" anne adaylarına ilgi, bakım, sağlık kontrolleri yeterince sağlanmamaktadır.
KUMA VE BOŞANMA TEHDİDİ: Kız çocuk dünyaya getiren, erkek çocuğu olmayan kadın psikolojik şiddet görebiliyor. Eşi tarafından üzerine kuma getirilmesi ya da boşanmayla tehdit ediliyor.
KAYIP AİLE ÜYESİ: Kız çocuklarına, elde edeceği geliri bir başka ele götüreceği için 'kayıp aile üyesi' gözüyle bakılıyor. Ailelerin erkek çocuk sahibi olma arzusu yüzünden kadınlar peş peşe hamile kalıyor. İkinci, üçüncü çocuk da kız ise erkek çocuk olması için dört, beş hatta altıncı doğuma kadar gidiliyor.
SÜT PARASI: Bazı yörelerde başlık parası geleneği "amca parası", "dayı parası" ya da "süt parası" olarak başka bir ad altında sürdürülüyor.
ALIŞVERİŞ BASKISI: Ataerkil aile yapılarına bağlı olarak genellikle son sözü erkek söylüyor. Hane içerisinde evli kadın, fikrini söyleyebildiği için çoğu zaman evin genç kızına göre daha avantajlı konumda.