'Korsancell'e polis baskını

GSM operatörlerinin uluslararası görüşmelerini usulsüz olarak yönlendirip haksız para kazanan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Çete lideri ve üç elemanı yakalandı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Türkiye'deki 3 büyük GSM şirketinin şikâyeti üzerine harekete geçen İstanbul Bilişim Polisi, korsan GSM şirketi kuran çeteye, 9 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu ulaşıp, liderini ve 3 elemanını yakaladı. GSM şirketlerinin uluslararası görüşmelerini usulsüz olarak yürüttüğü belirlenen Beox adlı korsan şebekenin Ataşehir'deki merkezini basan polis, adeta bir 'GSM üssü' ile karşılaştı. Villada faaliyet gösteren korsan GSM şebekesinin çalışma şeması da polisi şaşırttı. Uzun bir çalışma sonucu deşifre edilebilen sistemde Beox'un, Türkiye'deki 3 GSM şirketinin uluslararası aramalarını taşımada yetki verdiği iletişim şirketlerinin taşeronluğunu yaptığı belirlendi. Beox adlı korsan GSM şirketinin, yurtdışındaki bir GSM veya sabit hattan internet üzerinden gelen bir çağrıyı, uygun yazılım ve simbox adlı cihazlar ile yönlendirdiği tespit edildi. Korsan GSM şebekesinin daha sonra lisanslı operatörlerin şebekelerini kullanarak iletişim tespiti yapan yetkili resmi kurumları devre dışı bırakıp yurtdışından gelen çağrıları yurt içine taşıdıkları öğrenildi.

7.500 SİM KART KOPYALANDI
Çetenin ayrıca kopyaladıkları 7 bin 750 sim kart ile yetkisiz olarak yapılan çağrıları GSM şirketlerini devre dışı bırakarak istedikleri gibi yönlendirip, kullandıkları belirlendi. GSM şirketlerinin yoğun arama trafiğini fark ettiği ancak bu görüşmelerle ilgili önlem alamadığı da saptandı. Yapılan operasyonda çete lideri Hasan Kıvanç T.'nin de aralarında bulunduğu 4 zanlı, Ataşehir'deki kendilerine ait lüks villada gözaltına alındı. Villadaki aramada 7 adet Gateway (internet üzerinden ses iletimini gerçekleştirmek için kullanılan cihaz), 7 bin 500 sim kart, 101 cep telefonu, 1 Kabinet cihaz ile 1 adet yüksek kapasiteli hard disk ele geçirildi. Çetenin bu yöntemle milyonlarca lira haksız kazanç sağladığı tespit edildi. Emniyette işlemleri tamamlanan çete lideri Hasan Kıvanç T. ve 3 adamı adliyeye sevk edildi.

BUGÜN NELER OLDU