Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

Başbakan Yardımcısı Çiçek, tasarıyla ÖSYM'nin adının değişeceğini söyledi. Kısa adı yine ÖSYM olan merkezin yapısı da değişecek

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Bakanlar Kurulu, ÖSYM'ye neşter attı. Değişikliği Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında açıkladı. Çiçek, imzaya açılan kanun tasarısıyla ÖSYM'nin kısaltmasının aynı kalacağını ancak isminin değişeceğini söyledi. Merkez'in yeni ismi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi olacak. Ayrıca Merkez'in teşkilat yapısı da değişecek. ÖSYM, YÖK'le ilişkili ancak müstakil bütçesi olan bağımsız bir kurul haline getirilecek. Çiçek, sınavların güvenliğiyle ilgili şifreleme dahil teknolojik konuların da tasarıda yer aldığını söyledi.

E- SINAV SİSTEMİ

KPSS'deki kopya ve soru hırsızlığı ile gündeme gelen ÖSYM'nin yeniden düzenlemesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısında, kopyacılara hapis cezası getirilirken, kurallara uymayan ÖSYM çalışanlarına da adli soruşturma yolu açılıyor. Edinilen bilgiye göre tasarıda, YÖK'e bağlı olarak çalışmaya devam edecek ÖSYM'nin görev tanımı genişletildi. Tasarıya göre yeniden düzenlenen ÖSYM şöyle çalışacak. ÖSYM tarafından yapılan seviye tespit veya sıralama sınavları, her bir adaya farklı zamanlarda farklı soru sorulmasına izin verecek şekilde elektronik ortamda da yapılabilecek. ÖSYM'nin sınav hizmetleri, bilimsel özerklik ve gizlilik ilkeleri çerçevesinde yürütülecek. Soruların hazırlanması da dahil sınav sürecinin herhangi bir aşamasında görev alanlar, ilgili mevzuat çerçevesinde ÖSYM Yönetim Kurulu'nca belirlenen kurallara uymakla yükümlü olacak. Kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında, tabi oldukları mevzuat hükümlerine görev disiplin soruşturması ve adli soruşturma açılacak.

BUGÜN NELER OLDU