BDP 'sınırsız Kürtçe' istedi

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP Başkanı Selahattin Demirtaş ve parti heyetiyle görüştü. Demirtaş, "TBMM'de iki dil talebimiz yok", Şahin "Görüşlerimiz örtüşüyor" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
BDP, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'den, "Kürtçe propaganda" konusundaki sınırlamaların kaldırılmasını istedi. BDP, sadece sözlü ve seçim takvimi ile sınırlı olan Kürtçe'nin, yazılı olarak ve her zeminde kullanılabilmesi için Siyasi Partiler Yasası'nın 81. maddesinin değişmesini talep etti. TBMM Başkanı Şahin'in de, "Yasakçı bir anlayışım yok. Bu madde sıkıntılı. Düzenlemeyi biz de istiyoruz" dediği öğrenildi. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Meclis kürsüsünden Kürtçe yapılan konuşmalar için "sonuçlarına katlanırsınız " uyarısında bulunduğu BDP'lileri kabul etti. BDP lideri Selahattin Demirtaş, beraberinde BDP Grup Başkanvekilleri Bengi Yıldız ve Ayla Akat Ata ile TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık ile birlikte ziyaret ettiği Meclis Başkanı Şahin ile 35 dakika görüştü. Görüşmede Meclis Başkanı Şahin, Demokratik Toplum Kongresi'nin "özerklik taslağının" anlamını, iki dil konusuyla ilgili düşüncelerini net bir şekilde ortaya koymalarını istedi. Bunun üzerine Demirtaş da, yanında getirdiği partisinin Demokratik Özerklik Projesi Kitapçığı ile karşılıklı atışmaların yer aldığı gazete kupürlerinden oluşan bir de dosya sundu.

ŞAHİN UYARDI
"İki dil" talebine açıklık getiren Demirtaş, "Türkçe'nin resmi dil olması dışında, başka bir dili resmi dil olarak önerme düşüncemiz yok. Türkçe'nin resmi dil olması kabulümüz. Farklı düşünmüyoruz. Ancak anadillerin günlük hayatta kullanılması, konuşulması konusunda beklentilerimiz var" diye konuştu. Meclis Başkanı Şahin, Meclis çatısı altında gerginliklere yol açacak söz ve davranışlarda bulunmama konusunda herkesin özen göstermesi gerektiğini ifade etti. Demirtaş, Meclis Genel Kurulu'nda Türkçe dışında başka bir dille hitap etme düşünceleri olmadığını belirterek, "Bu konuda milletvekili arkadaşlarımızı da uyardım. Türkiye'nin bütün sorunlarının çözüm adresi Meclis" dedi. Ziyareti değerlendiren Şahin de, Demirtaş'ın kendisine verdiği sözü tutmasını beklediğini ifade ederek, "İki dil konusundaki açıklamalarını dinledim. Bu konularda büyük ölçüde fikirlerimizin örtüştüğünü gördüm" dedi. Demirtaş, Şahin'in yaklaşımı için "olumlu ve pozitifti" diyerek, Meclis'te iki dil taleplerinin olmadığını, birkaç kelimelik konuşmaların anadil sorununa dikkat çekmek için yapıldığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU