Adliyede silahlar patladı

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 14:05 ABONE OL
Kadıköy Adliyesi'nde görülen cinayet davasının duruşmasına giren Hasan Çoköz, kumanda içine yaptığı özel düzenek silahla, sanık Mehmet Emin Soylu'yu gözünden vurdu. Hastaneye kaldırılan Soylu, tedavi altına alınırken, gözünün tamamen parçalandığı belirtildi.

Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi durumsa salonunda sabah saat 10. 40 sıralarında meydana gelen olay şöyle gelişti. Bostancı'da otopark yüzünden yakını olduğunu ileri sürdüğü Mehmet Şerif Şimşek'i öldüren Mehmet Emin Soylu'nun duruşmasına gelen Hasan Çoköz, duruşma saatine kadar adliye önünde bekledi. Saat 10,30 da görülecek olan duruşmaya girme için adliye binasına giren Hasan Çoköz, polisin uyarısı üzerine üzerindeki metal eşyaları X-Ray cihazının yanına koyarak içeri girdi. Daha sonra kenara bıraktığı anahtarlık, cep telefonu, bozuk paralar gibi eşyalarını alarak içeri giren Çoköz, duruşma salonun kapısında beklemeye başladı.

Kısa süren duruşmanın ardından tutuklu sanık Mehmet Emin Soylu dışarı çıkartıldığı sırada duruşma salonunun kapısının önünde bekleyen Çoköz, kumanda içine yaptığı özel düzenek silahla ile sanık Mehmet Emin Soylu'yu gözünden vurarak yaraladı. Kanlar içinde yere yığılan Soylu, adliyede yapılan ilk müdahalenin ardından, bir ambulans ile Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Adliye polisi tarafından etkisiz hale getirilen Çoköz gözaltına alınırken, içinde patlamamış 6,35 mm çapında bir mermi daha bulunan silaha el kondu. Olayın ardından, polis tarafından el konulan kumanda görünümü verilmiş düzeneğin, soruşturmayı yürüten Savcı gözetiminde X-Ray cihazından geçirildiği ve cihazın sinyal vermediği belirtildi Konuyla ilgili bir açıklama yapan YARSAV başkan yardımcısı hakim Nuh Hüseyin Köse "Olay mahalli güvenlik güçlerinin üzerine yıkılamayacak kadar önemli olup yurttaşın güvenlik ve adil yargılanmasının ne derece korunduğunun tipik bir örneğidir. Yüzlerce önemli davaların görüldüğü mahkeme binalarına silahlı kişilerin elini kolunu sallayarak girdikleri görülmüştür. Adliyelerimizde gelişmiş arama cihazları yok'' dedi.

Köse, olayın yaşandığı sırada yan salonda duruşmada olduğunu ifade ederek, mahkeme salonunda büyük bir panik havasının yaşandığını gördüğünü anlattı. Olayın yaşandığı 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaların ertelendiğini belirten Köse, mahkeme hakiminin ve üyelerinin yaşanan olay nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu söyledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Kadıköy Bostancı'da 2007 yılında bir galeride meydana gelen çatışmada, Mehmet Şerif Şimşek ölürken, üç kişi de yaralandı. Olayla ilgili yargılanan Mehmet Emin Soylu .... Hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından bozulan dava Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülüyordu

BUGÜN NELER OLDU