Asya'nın kalbi İstanbul'da atıyor

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın bugün gerçekleştirilecek 11'inci liderler zirvesi öncesinde dışişleri bakanları biraraya geldi. Türkiye'nin 3'üncü kez evsahibi olduğu zirvede 2015 hedefleri için yeni kararlar alınacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
İstanbul, tarihinde üçüncü kez Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne evsahipliği yapıyor. Zirve için İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Kırgızistan Lideri Roza Otunbayeva, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Pakistan lideri Asıf Ali Zerdari, Kazakistan Başbakanı Kerim Massimov ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Tuvakmammed Japarov İstanbul'a geldi. Özbekistan ise ilk defa Türkiye'deki bir zirveye Büyükelçi düzeyinde katıldı. Zirve sırasının Pakistan'da olmasına karşın, sel felaketi nedeniyle Türkiye'de yapılan 11'nci zirvede 2015'e yönelik hedefler belirlenecek. Cumhurbaşkanı Gül'ün ev sahipliği yapacağı zirveye Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan da misafir ülke olarak katılıyor.

YOL HARİTASI ÇIKACAK

Zirvede, 1 Ekim 2005'te Astana'da düzenlenen Bakanlar Konseyi Toplantısında kabul edilen Vizyon Belgesi'nde belirlenen hedeflerin ne kadarına ulaşıldığı ve önümüzdeki 5 yılda ne gibi ek önlemler alınması gerektiği masaya yatırılacak. Liderler ayrıca iklim değişikliği, enerji güvenliği, sürdürülebilir ve dengeli kalkınma, gıda güvencesi, yoksulluk ve açlığın giderilmesi, okuma-yazma oranının yükseltilmesi, kadınerkek eşitliğinin sağlanması gibi küresel gündemi meşgul eden ekonomik ve sosyal sorunlar hakkında görüş alış verişinde bulunacak. Zirve sonunda ayrıca, EİT çevresindeki ticaret, yatırım, tarım, ulaştırma, enerji, çevre, eğitim, sağlık, turizm, örgütlü suçlarla mücadele gibi çok çeşitli alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik "İstanbul Bildirisi"ne imza atılacak. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı ile başlayan toplantıda EİT Ticaret Anlaşması (ECOTA), EİT Serbest Ticaret Anlaşması, EİT Transit Taşımacılık Çerçeve Anlaşması (TTFA), EİT İşadamları İçin Vize İşlemlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması, EİT Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması (APPI), EİT Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankasının Kurulması ve İşletilmesine Dair Anlaşma ile EİT Gümrük Alanında Karşılıklı İdari İşbirliği Anlaşması gözden geçirilecek. Ayrıca EİT Teknoloji Transferi Merkezi, EİT Bilim Vakfı, EİT Sigortacılık Şirketi, EİT Gıda Güvenliği Bölgesel Programı kapsamındaki Bölgesel Koordinasyon Birimi (RCU), EİT Veterinerlik Birimi (ECO-VECO), EİT Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Akreditasyon ve Metroloji Bölgesel Enstitüsü (RISCAM), EİT Lojistik Sağlayıcıları Dernekleri Federasyonu (ECOLPAF), EİT Doğal Afetler Risk Yönetimi Bölgesel Merkezi (ECORCRM), EİT Tohumculuk Derneği, EİT Suların Verimli Kullanılması Merkezi kurulması da görüşülecek. Öncelikli bölgesel işbirliği projeleri ve bu kapsamda Afganistan'ın yeniden imarı, gıda güvenliği, tarımsal biyoteknoloji, nanoteknoloji, demiryolu taşımacılığı, kaçakçılıkla mücadele görüşülecek.

BOĞAZ'DA SICAK TEMAS
Liderler zirvesine hazırlık amacıyla gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı öncesinde, 9 ülke temsilcisi Çırağan Sarayı'nın bahçesinde İstanbul Boğazı'na karşı aile fotoğrafı çektirdi. Fotoğrafta Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun sağında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, solunda İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi yer aldı. Türkiye, dün İran'dan EİT'in dönem başkanlığını da devraldı.

BUGÜN NELER OLDU