DTK'da özerklik çatlağı

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
YARGITAY Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "siyasi bir parti ile bağı bulunup bulunmadığı" konusunda inceleme başlattığı Demokratik Toplum Kongresi'nde (DTK) "Özerk Kürdistan" çatlağı ortaya çıktı. Yaklaşık 800 sivil örgüt temsilcisi, aydın ve yazarın katıldığı DTK'nın son toplantısında, "savunma gücü oluşturulması, ayrı bayrak ve sembollerin kullanılması" taleplerinin yer aldığı özerklik taslağı sıkıntı yarattı. DTK bileşenleri, Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşme notlarından çıkan bir taslağın katılımcıların tamamının görüşü gibi yansıtılmasından rahatsız olduklarını dile getirdi.

TÜRK DE RAHATSIZ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın de inceleme başlattığı DTK'nın "demokratik özerklik" taslağına ilişkin tartışmalar sürüyor. DTK Örgütlenme Komisyonu'nun 2-3 Aralık'ta yaptığı toplantının sonuç bildirgesinde, "Kent meclislerinin kurulması, savunma güçlerinin oluşturulması, sarı, kırmızı, yeşil renklerinin özerk yönetimin sembolü olması" taleplerine yer verildi. Konunun kamuoyuna yansımasının hemen ardından DTK Başkanı Ahmet Türk ve Yardımcısı Aysel Tuğluk yazılı bir açıklama yaparak, güvenlik konusunun çarpıtıldığını dile getirdi. Türk, "Toplumsal hassasiyetlerin kaşınmaması, demokratik bir örgütlenmenin töhmet altında bırakılmaması gerektiğini" söyledi. Ancak DTK'nın 19 Aralık'ta açıkladığı taslakta da benzeri talepler bir kez daha sıralandı.

TAN: BİZİM TASLAĞIMIZ DEĞİL

DTK üyesi yazar Altan Tan, açıklanan taslağın DTK'nın resmi bir kararı olmadığını belirtirken, "O metin, 20 kişilik grup tarafından hazırlanmış ve onların görüşünü dile getiriyor. Onlar bölünme isteyince ülke hemen bölünecek mi? Halka güvenmek gerekiyor. Şiddete başvurmamak kaydıyla her türlü görüş dile getirilebilir. PKK'lılar da öyle yapıyor. Dediklerini onaylasam PKK'lı olurdum. Bu onların görüşü. Bizim taslağımız değil. Her görüş kamuoyu ile paylaşılabilir. Ancak açıklanan DTK'nın resmi sonuç bildirgesi değil" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU