Adanalı hırsızların inanılmaz buluşu

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 24.12.2010 15:31 ABONE OL
Adana'nın Ceyhan ilçesi merkez olmak üzere 8 ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda dolandırıcılık ve yankesicilik suçlarına karıştığı iddia edilen 83 kişi yakalandı. Zanlıların aralarında özel bir dil kullandığı, polisin de bu dili çözmek için özel bir tercüman tuttuğu öğrenildi. Polisin 17 aylık takip neticesinde Goco adlı örgütün lider ve üyelerinin 20 ayrı ilde çok sayıda faili meçhul olay gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

Verilen bilgilere göre, liderliğini A.Ç. ve M.G.'nin yaptığı örgüt üyeleri kendi aralarında özel bir dil kullanarak çeşitli dolandırıcılık ve yankesicilik suçlarını gerçekleştirdi. Olayı öğrenen Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu dili bilen bir kişiye ulaşarak, örgütün yapısını çözdü.

TAKIMLAR ÇORAPLARA SAKLANMIŞ

17 ay boyunca adım adım takip edilen örgütün 20 il ve bir ilçede 96 olay gerçekleştirdikleri tespit edildi. Örgütün 8 ilde çeşitli suçlara karıştığını öğrenen ekipler, operasyon başlattı. Kocaeli'nin Çayovası ilçesinde bir eve yapılan baskında 30 örgüt üyesi liderleriyle birlikte ele geçirildi. Bu evde yapılan aramada, çoraplara takımlar halinde saklanmış tornavida, kredi kartı kopyası, ataş ve hırsızlıkta kullanılan malzemeler ele geçirildi. Operasyonu genişleten ekipler Osmaniye'de de bir kuyumcuya baskın düzenledi. Örgütün çaldığı ziynet eşyalarını burada eriterek değerlendirdiği ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Koordinesinde Adana ve Osmaniye ile Ceyhan Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonda çıkar amaçlı suç örgütü kurma ve buna bağlı olarak çocukları suça sürüklemek, yağma, dolandırıcılık yankesicilik gibi suçlara karışan 18'i çocuk, 59'u kadın 83 kişi yakalandı.

Çingenelerin oluşturduğu ve kendilerini Gocolar diyen suç örgütüne yönelik polisin yapmış olduğu koordineli çalışmalar neticesinde, bu illerde yapılan, yağma, evden nitelikli hırsızlık, başkasına ait kimlik bilgilerini kullanmak, çocukların suça sürüklenmesi, dolandırıcılık, yankesicilik ve kullanmak için uyuşturucu bulundurmak, kasten yaralama olaylarına karıştırdıklarını ortaya çıkarttı.

Ankara, Osmaniye, Kocaeli, Gaziantep, Kayseri ve Mersin'de ikamet eden toplam 116 şüpheli şahsın yakalanması amacıyla Ceyhan merkezli olarak Osmaniye, Ankara, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Şanlıurfa emniyet müdürlüklerinin katılımı ile 21 Aralık 2010 tarihinde suç örgütüne yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleşti. Yapılan operasyonlarda, zanlıların çok ilginç yöntemler kullanarak dolandırıcılık yaptıkları anlaşıldı. Özellikle gündüzleri dilenci kılığında gezerek boş olan ikametlerin kapı ve penceresini çelik tornavida ve saç tokası ile açtıkları evlerde birilerinin olmasını fark ettiklerinde ise fal bakmak için veya su istemek bahanesiyle içeriye girmek istediklerini söylüyorlar. Ve evlerde çalmış oldukları değerli eşyaları ise Osmaniye ve Adana'da paraya çevirdikleri tespit edildiği ortaya çıktı.

CEPHANELİK GİBİ EV

Operasyonlarda 7 tüfek ile 134 kartuşu, 2 tabanca, 4 bıçak, 56 cep telefonu, 52 sim kart, 6 tornavida, 11 kol saati, 37 uzun namlulu silah mermisi, 2 fotoğraf makinesi, 2 bilezik, 1 adet mp 4, 1 mp 3 çalar, 1 kart okuyucu, 4 hafıza kartı, 13 yüksek model otomobil, 11 bin 115 TL nakit para, 3 DVD, 5 flaş bellek, 3 oto teybi, 4 yüzük, 2 küpe, 2 bilgisayar monitörü, 5 bilgisayar kasası, 2 klavyesi, 4 hoparlör, 5 dijital kamera, 1 su sayacı, 1 bileklik, 1 kolye, 1 LCD televizyon ve 6 diz üstü bilgisayar ele geçirildi.

Zanlılar emniyetteki sorgularının ardından geniş güvenlik tedbirleri arasında gruplar halinde adliyeye sevk edildi.

BUGÜN NELER OLDU