Köyün muhtarı: “Talih kuşu kondu”

Siirt'in Aktaş köyünde yaşayan Şilan Aktaş (15), özgüveni sayesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi başararak, hem hayallerini gerçekleştirdi, hem de köyüne sorunlarının çözülmesini sağladı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 24.12.2010 11:34 ABONE OL
Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak 12 Aralık'ta, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Siirt Havaalanı yerine Batman Havaalanı'na iniş yaptı. Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler karayoluyla Siirt'e hareket etti. Bu sırada Başbakan Erdoğan'ın Siirt'e geleceğini duyan, kente 17 kilometre uzaklıktaki Aktaş Köyü'nde oturan kadın ve genç kızlar, birbirlerine haber vererek, Başbakan Erdoğan'a ulaşmaya karar verdi.

Eşeklerle ve omuzlarında su taşımaktan yorulan, köyün çamurlu yollarından bıkan kadınlar, aralarında Şilan Kezer'in bulunduğu grupla birlikte Başbakan Erdoğan'ın geçeceği güzergahta beklemeye başladı.

Başbakan Erdoğan, kadınların beklediğini görünce aracını durdurdu. Bu sırada kadınlar ilgililere Başbakan Erdoğan'a ulaşmak istediklerini söyledi. Koruma görevlilerinin durumu Erdoğan'a illettiği sırada yağan yağmurdan sırılsıklam olan küçük Şilan, güvenlik birimlerinin yanına gelerek, Başbakan Erdoğan'ın dikkatini çekmeyi başardı.

Şilan, Başbakan Erdoğan'a neden saatlerdir beklediğini, köyünün ve kendi sorunlarını anlattı. Bu arada Kezer, Başbakan Erdoğan'ın sorularını da yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şilan'a Siirt programını tamamladıktan sonra köye geleceği sözünü verdi ve böylece başta Şilan ve ailesi olmak üzere bütün Aktaş köyünde heyecanlı bir bekleyiş başladı.

Siirt programını tamamlayan Başbakan Erdoğan, beraberinde eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Siirt Valisi Musa Çolak ile Aktaş Köyü'nü ziyaret etti.
Şilan Kezer'in evine konuk olan Başbakan Erdoğan, yer döşeğine bağdaş kurarak aileyle sohbet etti. Sohbet sırasında sorunlarını aktaran küçük Şilan, hem kendinin, hem ailesinin hayallerini gerçekleştirdi, hem de köyünün sorunlarının çözümünü sağladı.

Tek göz odası, mutfak ve banyonun ortak olduğu küçücük eski evlerinin hemen karşısındaki alanda düşünü kurdukları ve temeli kazılan yeni eve ve yarım bıraktığı okuluna kavuşan Şilan, köyünün yol, su, kanalizasyon ve üst geçit çalışmalarının hızlandırılmasını sağladı.

''Yağmurlu bir gündü'' cümlesiyle, Başbakan Erdoğan ile karşılaşma anını yaşamı boyunca belki yüzlerce kez dillendirecek olan Şilan Kezer, AA muhabirine bu anı ''Hala sanki rüyadayım'' sözleriyle anlattı.

''BEN İNANIYORDUM GELECEĞİNE''
Tek düze yaşamına sanki bir sihirli el dokunmuş gibi değişen Şilan, yağmurlu bir günde, tek göz odalı evlerinde annesiyle soba başında ısındıkları sırada köyden arkadaşının, ''Başbakan Erdoğan gelecek siz de gelin kendi derdinizi söyleyin'' sözüyle annesiyle toparlanarak yola çıktıklarını söyledi.
Yaklaşık 3 saat süreyle, sorunlarını aktarmak amacıyla yağmur altında beklediklerini, bu sırada Başbakan Erdoğan'ın konvoyunu gördüklerini belirten Kezer, tam da bu sırada Başbakan'ı taşıyan aracın durduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ile görüşmek istediklerini koruma görevlilerine söylediklerini, ancak hemen izin vermediklerini ifade eden Şilan şöyle konuştu:

''Ben korumaları geçmeyi başardım. Korumalar beni tuttu, yanına gitmeye bırakmadılar. Başbakanın minibüsünün yanına gittim. Beni yanına çağırdı. Yanına gittim. Elimi tuttu. 'Ellerin neden böyle buz gibi' dedi. Ben de, 'sizi görmek için bu caddeye geldim ve soğukta sizin için bekledim' dedim. Başbakan ihtiyaçlarımızı sordu. Ben de, maddi durumumuz yok, köyümüzün suyu, üst geçidi yok. Her sene biri bu caddede ölüyor. Kanalizasyonumuz yok dedim. Sonra Başbakan 'sizin eviniz neresi' dedi. Ben de elimle işaret ederek 'şu taşlı ev bizimdir' dedim. Kaç kişi bir odada yaşıyorsunuz sorusuna, ben de 6 kişi dedim. Kardeşlerimi, annemi, babamı sordu. Ben de bütün sorularını cevaplandırdım. Sonra 'ben sizin evinize gelip bir çayınızı içeceğim' dedi. Ben de söz mü? dedim. O da 'evet söz' dedi. Sonra evimize geldiler. Başbakan gibi birisi, dönüşte sizin evinize geleceğim diyordu. Bu nasıl bir şey? Ama ben inanıyordum geleceğine, onun gibi büyük bir insan söz vermişti, sözünü de tuttu. Daha sonra Başbakan akşam üstü köyümüze geldi. O an çok mutlu oldum. Pencereden baktım Başbakan geliyor. Anne geliyor diye bağırdım.''

Evlerine gelen Başbakan Erdoğan'ı demlediği çaydan ikram ettiğini anlatan Şilan, şöyle devam etti:
''Başbakanımız bize geldiğinde, 'hani benim deli kızım, deli kızımı getirin yanıma' dedi. Ben yanına geldim. 'Hani ıslak elbiselerin' diye sordu. Ben de 'ıslak elbiseleri çıkardım kurularını giydim' dedim. 'Saçların ne kadar güzel olmuş' dedi, ben de teşekkür ettim. Daha sonra yanına oturmamı ve ihtiyaçlarımı sordu. Başımızı sokacak doğru dürüst bir evimiz olmadığını, köyümüzün suyunun, kanalizasyonunu olmadığını söyledim. Okuyup okumadığımı sordu. Maddi durumumuz nedeniyle 6. sınıftan okulumu bırakmak zorunda kaldığımı söyledim. Bunun üzerine Başbakanımız, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya 'bu kızı okutacaksınız'' dediler. Onlar da söz verdiler. Şimdi yarım bıraktığım okulumu Vali Osman Acar ilköğretim Okulu 7. sınıftan devam ediyorum. Eksik derslerimi sağ olsun öğretmenlerim anlatıyor. Çok sevdiğim okuluma kavuştum. Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum. Onu çok seviyorum. Onu hep seveceğiz, her zaman da seveceğim. Okulumu bitirince belki ben de başbakan olurum. Ben de insanlara yardım etmek istiyorum. O nasıl insanlara yardım ediyorsa, ben de maddi durumu olmayan yardım etmek istiyorum.''

''ALLAH'TAN TEK İSTEĞİM BİR EVDİ''
Beş çocuk annesi anne Ayşe Kezer (32) de, Başbakan Erdoğan'ın gelişine çok sevindiklerini ve mütevazı tavırlarına hayran kaldıklarını söyledi.

Karşısına oturmak üzere hamle yaptığı sırada, Başbakan'ın kendisini eşiyle yanına oturtma nezaketini gösterdiğini belirten Kezer, şunları söyledi:

''Ben karşısında oturdum. O da 'yok' dedi. Benimle eşimin yanında oturacaksın. İkisinin ortasında oturdum. Sohbet ettik. 'Nasıl geçindiğimizi, tek oda mı oturuyorsunuz' diye sordu. Tek göz odada çocuklarım eşim ve 5 çocuğumla kaldığımızı duyunca şaşırdı. Sağ olsunlar ihtiyaçlarımızı sordu. Ben de bir eve ihtiyacımız olduğunu, evimizin damının yağmurda damladığını söyledim. Bu sırada Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 'bir inek gönderirsem bakabilir misin' dedi. Emine hanım, '5 çocuğa bakabiliyorsa bir ineğe de bakar' dedi. Allah razı olsun. Ayrıca enerji bakanımıza da çok teşekkür ediyorum, elektrik borcumuzu kapattı. Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu hanımefendi de kızımı okutacağını söyledi. Hepsine başta Başbakanımıza evimize geldikleri, misafir oldukları için çok teşekkür ederim, çok mutluyum. Başbakanımızın evimize gelmesi en güzel şey benim için. Hayatta böyle bir şey beklemezdim. Allah'tan tek istediğim bir evdi. Başbakanımın talimatıyla bize daire yapılacak. 3 oda bir salon mutfak, banyo, tuvalet hepsi olacak. Hayatta ben öyle bir şey ummuyordum. Böyle bir evi hayal bile edemezdim. Rüyamda görsem de inanmazdım. Rüyalarımız gerçek olacak. Hem de bir hafta sonra evimize başladılar. Başbakanımız vali beye acilen tamamlanması için talimat verdi.''

ERDOĞAN'IN EVİNİ ZİYARETİNİ TELEVİZYONDA GÖRDÜ
Baba Mizbah Kezer (40), Mardin'de çalışırken akşam televizyonda Başbakan Erdoğan'ı evinde çocuklarıyla birlikte gördüğünü, buna inanamadığı gibi çok heyecanlandığını söyledi.

''Şok geçirdim. Sayın başbakanım benim evime gelmiş ne mutlu bana'' şeklinde heyecanını anlatan Kezer, ''Allah onu kazadan beladan korusun. Bana çok büyük destek oldu. 6 bin 800 lira elektrik borcum vardı, haciz gelecekti. Onu affettiler. Asgari ücretle çalışıyorum. Şimdi bana yeni bir ev yapıyorlar. Çok mutluyuz'' diye konuştu.

Aktaş Köyü Muhtarı Mehmet Can Kezer de, ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, Başbakan Erdoğan'ı teşekkür etti.

Köyün kadınlarının, Başbakan Erdoğan'ın geleceğini duyunca yola çıkıp sorunlarını dile getirdiğini belirten Kezer, şunları söyledi:

''Başbakanımız gelince çok sevindik. Sürpriz oldu. Bizim başımıza talih kuşu kondu. Başbakanımız süren projeleri hemen ele aldılar. Kurtalan'a giden Hesko suyu Aktaş köyüne bağlanacak. Kanalizasyonumuz yapılacak. Köyün önünde bir yol var. O yolu çevre yolu olarak karşıya alacağız. Şuana kadar o yolda 13 trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden insanlarımız var. Yolu da karşıya alacaklar. Başbakanımız bize söz verdi. Köyüm adına çok teşekkür ediyorum. Ailemize söz verilen evin yapımına da başlandı. Daha önce yapılan bütün projelere hızlı bir şekilde el attılar. 60 haneli, 600'e yakın nüfusumuz var. Aktaş'ın başına talih kuşu kondu. Çok şanslıyız. Başbakan bizim köyümüzü ziyaret etti. İnşallah bütün sorunlarımız çözülecek.''

Köylülerden Lezgin Yıldız da, ziyaretten duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Köylerinin sorunlarını Başbakan'a iletildikten sonra, verdiği talimattın ardından çalışmaların hızlandığını belirten Yıldız, ''Sayın başbakanımıza ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU