'Nabucco artık hayata geçmeli'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü'de görüşeceği AB Komisyonu Başkanı Barroso'dan Nabucco'nun acilen hayata geçirilmesini isteyecek

Cuma 24.12.2010
Güncelleme: Cuma 24.12.2010
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan önceki gün akşam saatlerinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ayrı ayrı görüştü. Wikileaks belgelerinde Aliyev'in Türkiye'yi ve Erdoğan'ı hedef alan sözlerinin ardından gerçekleşen görüşmede, "Bu zirveler bizi biraraya getiren güzel bir vesile. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) de Asya'da hepimizi birleştiren tek örgüt" dedi. Belgelerdeki iddiaların ardından Erdoğan ve Aliyev ilk defa karşılaştı. Aliyev Astana'da, Gül'e "Bunlar saçma iddialar" diyerek iddiaları yalanlamıştı. Erdoğan ve Aliyev'in görüşmesi de samimi bir ortamda başladı. Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nın kapısında Aliyev'i karşıladı ve iki liderin görüşmesi yarım saat sürdü. İkili görüşmede Cumhurbaşkanı Gül, EİT'nin gelişimi için altyapı desteğinin önemli olduğunu vurgularken, Aliyev, "Nabucco'nun faal icrası ile meşgul olacağız. Önümüzdeki hafta Bakü'de Ben de bizzat AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve enerjiden sorumlu komisyon üyesi Guenther Oettinger ile bizzat görüşeceğim. Önümüzdeki hafta Bakü'de yapacağımız görüşmede Nabucco'nun artık hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyeceğim" dedi. İran-Türkiye ve Pakistan tarafından kurulan ECOBANK'a Azerbaycan'ın da katılmasını isteyen Gül'e, Aliyev bir de söz verdi: "Biz EİT'ye üye olduğumuzda finansal durumumuz çok farklıydı.Şimdi biz de orada yer almak isteriz." Gül ve Aliyev, Kırgızistan'a yardımın da Türk Konseyi aracılığıyla koordine edilmesi için kurmaylarına talimat verdi.

ERMENİ DESTEĞİ

Gül ve Aliyev'in biraraya geldiği saatlerde ABD Temsilciler Meclisi'nde sözde soykırım tasarısının görüşülmesi ihtimali devam ediyordu. Gül Ermeni diasporasının birkez daha harekete geçtiğini belirtirken, Aliyev, "ABD'deki Azeriler, tasarının kabul edilmemesi için elinden gelen desteği veriyor, vermeye devam edecek" dedi. Bugün 49 yaşına basacak olan Aliyev'in doğum gününü Gül bizzat kutladı. Türkiye-Azerbaycan ve Türkmenistan arasında Avaza ve Antalya'da yapılan toplantılara bu defa Aliyev evsahipliği yapacak. Üç lider 2011'de Azerbaycan'da buluşacak.