Anadolu'da Hz. İsa bereketi...

Pazar 26.12.2010
ABONE OL
HIRİSTİYAN âleminin ilk bayramı olan ve Hz. İsa'nın doğuşunu simgeleyen Noel, tüm dünyayla birlikte Hatay, Mardin ve Diyarbakır'da da coşkuyla kutlandı.
HATAY
: Antakya'daki Hıristiyanlar, Noel'i, Ortodoks Kilisesi ve dünyanın ilk mağara kilisesi olarak bilinen St.Pierre Kilisesinde düzenlenen ayinlerle kutladılar. Ayine Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı. Katolik Kilisesi Pederi Domonico Bertogli, Hatay'da barış ve huzur içerisinde yaşadıklarını söyleyerek, "Başkanımızın kilisemizdeki Noel kutlamalarına katılması bizleri onurlandırdı. Bu kilise tarihinde bir ilktir" dedi. İskenderun ilçesinde de 8 ay önce öldürülen Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese'nin görev yaptığı Katolik Kilisesi'nde ayini düzenlendi. Ayini bu kez İzmir'deki St. Helen Kilisesi'nden Peder Maximilian Veres yönetti. Ayinde Podovese için de dua edildi.
MARDİN
: Kentte yaşayan Süryaniler, Doğuş Bayramı'nı 1400 yıllık Mor Şimune Kilisesi'nde kutladı. Ayini Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Nuri Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Baş Rahibi Gabriyel Akyüz birlikte yönetti. Mardin Valisi Hasan Duruer de ayine katıldı. Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, İl Müftüsü Mehmet Kızılkaya ve daire amirleri de kiliseye gelerek Süryanilerin bayramını kutladı. Midyat İlçesi'ndeki Mor Barsavmo Kilisesi'nde ise çocuklar Hz. İsa'nın doğuşunu ateş yakıp kutladılar.
DİYARBAKIR
: Meryem Ana Kilisesi'nde Rahib Yusuf Akbulut'un yönettiği ayinde, çeşitli ülkelerde bulunan 32 metropolit tarafından hazırlanan, 40 özel karışımından oluşan ve Şam'dan getirilen özel koku gümüş tütsülükler içinde yakılarak, katılanlar kutsandı. Ayine BDP'li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da katıldı.

https://www.sabah.com.tr