"Balkanlar'dan kaçan Türklerin mülkleri de tartışma konusu olur"

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 26.12.2010 ABONE OL
ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER: Barış sürecini protokollerle başlattık, tabuları yıktık. Tarihi sürecteyiz. İyimserim, süreç devam edecek.
ERMENİ MÜLKLERİ: Neden savaşın bütün faturasını 15 milyonluk kırık dökük Türkiye'ye çıkartmaya çalışıyorlar. Çıkartamazlar. O zaman, Balkanlardan, her yerden kaçan Türklerin acıları ve malları ne olacak? Madem tartışacağız, onları da tartışalım. O zaman da yeni Osmanlı tartışması olur. Olur mu böyle şey. Biz herkesin acısını paylaşıyoruz. Ancak herkes de bizim acımızı anlasın.
İRAN: İran diplomasisi ile risk aldık, eleştirdik ama uluslararası sahneye çıkmamızı sağladı. Sonuçta yine İstanbul'da toplantı yapılıyor. Irak'ta kimyasal silah da nükleer silah da yoktu ama savaşın faturasını 1 milyon insan ödedi. İran nükleer enerjiye sahip olmak istiyor. Nükleer silah yapmasına biz de karşıyız. Nükleer silah senaryosuna karşıyız ama bölgede herkese karşıyız. Denetlenmelidir. Bunu sağlamak gerekir. Tamamen tarafsız bir politika izliyoruz ve bu Türkiye'nin çıkarınadır. 75 milyonluk İran pazarı var. Bakın hangi ülkeler girmeye çalışıyor. Nükleer enerjinin ekonomik nedenlerle kullanılmasını biz de istiyoruz. Buna sınırlama koymaya çalışanlar var. Buna karşıyız.
NATO'DA CEPHE OLMAYACAĞIZ: 10-20 yıl öncesine göre NATO'da daha etkiniz. Tabii ki bazen aynı görüşte olmayacağız. Ben bakan kaldıkça, bu hükümet oldukça Türkiye cephe ülkesi olmayacak. NATO benim güvenliğim için var. Geçmişte 60 yıl boyunca savunmaya eğitimden daha fazla para ayırdık. Tam değiştirmeye çalışıyoruz gürültü kopuyor, "Eksen kayıyor, Türkiye sınavdan geçiyor" deniyor. Ne alakası var. Neden "Sarkozy sınavda" diye Fransız basını yazmıyor. Soğukkanlı olalım. Sınavda falan değiliz.

BUGÜN NELER OLDU