Reformunun konuşulması bile önemli

2004'te veto edilen kamu reformunun hazırlayıcısı Dinçer "Zamanında adım atılsaydı, bugünkü talepler gündeme gelmezdi" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalıştayından çıkan "demokratik özerklik" talebi Ankara'da deprem etkisi yaratırken gözler yeniden halen askıda olan "Kamu Yönetimi Reformu"na çevrildi. Merkezi yönetim ile yerel yönetim ilişkilerini yeniden yapılandıran yasanın taslağı dönemin Başbakan Başdanışmanı olan Ömer Dinçer tarafından hazırlanmıştı. Ancak çıkarılan yasa Ağustos 2004'te dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Veto gerekçesinde "... Yapılan değişiklikler anayasada öngörülen tekil devlet yapısına, 'idarenin bütünlüğü', 'yetki genişliği' ve 'idari vesayet' ilkelerine ve kamu yararına uygun düşmemektedir. Düzenlemeler, amaçlanmasa da anayasada öngörülmeyen bir yönetim modeline geçilmesine neden olabilecek niteliktedir" denilmişti.

'HAKKIMIZ TESLİM EDİLDİ'
6 yıl önce Çankaya'nın vetosunu aşamayan Ömer Dinçer bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Dinçer, "Güncel tartışmalar karşısında kamuoyunun geç de olsa hakkımızı teslim etmesi teselli verici" dedi. Bakan Dinçer, düşünülen modelin, merkezi yönetimin rolünü azaltmadığını ancak yerel düzeydeki işleri mahalli yöneticilere devrettiğini, aynı anda güçlü ve etkili denetim öngördüğünü hatırlattı. Kamu yönetimi reformunun tartışmaya açıldığı günlerde, bölünme kaygısının sıkça dile getirildiğini anımsattığımız Bakan Dinçer, "Zamanında adım atılsaydı, bugünkü talepler gündeme gelmezdi" yanıtı verdi. Üç tür adem-i merkeziyetçilik (yerinden yönetim) esası bulunduğunu kaydeden Dinçer, "Siyasal, idari ve hizmet" tabanlı yerel yönetim ilkelerinin farklı boyutları olduğunu belirtti. Siyasal adem-i merkeziyetçiliğin federalizme kadar vardığını ifade eden Dinçer, "Bizim modelimizde bu yoktu. Hizmet ve idari fonksiyon yönüyle yerel işlerin yerinden görülmesi hedefleniyordu" diye konuştu.

İLGİNÇ YANIT
Dinçer, 6 yıl önceki konuşmalar sırasında "Bölgedeki belediye başkanları kimlerle irtibat halinde, görmüyor musunuz? Onlara nasıl yetki ve kaynak devredeceksiniz?" diye sorulduğunu da hatırlattı ve "Her şeyi Ankara'dan planlarsanız yerel yönetici, 'Nasılsa geliyor' diye düşünür, hesap vermesini gerektirecek nedeni olmaz. Sonra 'Ankara'dan gelmiyor' diye mazeret üretip, kendisine siyasi propaganda zemini bulur" demiştim" diye ekledi.

VETO OLMUŞTU
Dinçer'in hazırladığı ve Sezer'in veto ettiği 'Kamu yönetimi reformu' sık sık gündeme gelmesine karşın halen askıda bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU