GAP uçağında panik anları

Japonya'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönmek üzere bu ülkeden ayrılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağı, Çin'in başkenti Pekin'e acil iniş yaptı.

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazar 26.12.2010 09:17 ABONE OL
Türkiye ile Japonya arasında nükleer işbirliği anlaşmasını imzalayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakanlığa ait GAP uçağıyla Türkiye'ye dönüşe geçti. Yaklaşık 4 saatlik uçuşun ardından uçağın kabin basıncının düşmesi üzerine Çin'in başkenti Pekin'e acil iniş yaptı.

Bakan Yıldız ve beraberindeki heyet üyelerinin sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor.
Bakan Yıldız, yaptığı açıklamada, Japonya'dan ayrılmalarının ardından uçaktaki kabin basıncının düşmesi sonucunda Çin'in Başkenti Pekin'e inmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Bakan Yıldız ve uçaktakilerin Pekin'den Türkiye'ye ilk uçakla dönecekleri öğrenildi.

YILDIZ VE BERABERİNDEKİ HEYET PEKİN-İSTANBUL TARİFELİ SEFERİYLE TÜRKİYE'YE DÖNECEK
Japonya'dan dönüş seferinde kabin basıncının düşmesi nedeniyle, bulundukları GAP uçağı Pekin'e acil iniş yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve beraberindeki heyet, THY'nin TSİ 17.55'deki tarifeli Pekin-İstanbul seferiyle ve aktarmalı olarak Ankara'ya dönecek.

Acil iniş yapan GAP uçağı için Hong Kong'dan parça beklendiği, gerekli bakım yapıldıktan sonra bu uçağın da Türkiye'ye getirileceği kaydedildi.

BAKAN YILDIZ: ÇOK ŞÜKÜR BİR ŞEYİMİZ YOK
Uçağının arızadan dolayı Çin'in başkenti Pekin'e acil iniş yapmak zorunda kaldığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Çok şükür bir şeyimiz yok." dedi.

Nükleer santral görüşmeleri için Japonya'ya giden Yıldız ile beraberindeki gazeteci ve bürokratlar, dönüşte Başbakanlığa ait GAP uçağının kabin basıncının düşmesi üzerine Pekin Başkent Havaalanı'na acil iniş yaptı. Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) sorularını yanıtlayan Yıldız, "Çok şükür bir şeyimiz yok. Kabin basıncının düşmesi nedeniyle acil iniş yapmamız gerekiyordu. Teknik bir durum oluştu. Ama şükürler olsun bir sıkıntımız yok. Arızalanan uçak olan GAP, Başbakanımızın uçağıydı. Onu bırakıyoruz şimdi. Türk Hava Yolları (THY) ile döneceğiz.'' dedi. Bakan Yıldız, arızalanan parçanın getirilmesinin bir iki gün sürebileceğini ifade ederek, "Benim de bütçe görüşmelerine yetişmem lazım. Gerçi yetişemiyorum ama kısmet." diye konuştu.

Bakan Yıldız'ı havaalanında karşılayan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat S. Esenli, bakan ve beraberindekilerin durumunda endişelenecek bir şeyin olmadığını belirtti. Esenli, "Türkiye'den getirilecek alet yetişmeyeceği için Bakanımızı GAP ile değil, THY'nin bu akşamki tarifeli uçağıyla göndereceğiz." dedi. Pekin saatiyle 23.55'te hareket edecek Bakan Yıldız ve beraberindekilerin, TSİ ile 04.55'te İstanbul'a varması, oradan da aktarmalı olarak Ankara'ya hareket etmesi bekleniyor.

GAP uçağının yakıt ikmali için önce Pekin'e inmesi bekleniyordu. Fakat sonrasında rota değişikliği yapılarak Kazakistan'ın Almatı şehrine yada hava durumuna bağlı olarak Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e inişi planlanmıştı. Ancak kabin basıncındaki arıza nedeniyle uçak, Pekin'e inmek zorunda kaldı.

BUGÜN NELER OLDU