219 gün sonra, yola çıktığı yerde

İsrail askerlerinin müdahalesiyle 9 Türk'ün yaşamını yitirdiği Mavi Marmara gemisini, 7 ay sonra döndüğü İstanbul'da coşkulu bir kalabalık karşıladı. Gözyaşları sloganlara karıştı. Hâlâ canlı olan çatışma izleri ise görenlerin içini acıttı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
Filistin'e insani yardım götürürken, İsrail askerlerinin baskını sonucunda 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisi, yola çıktığı İstanbul'a, 219 gün sonra geri döndü. Mavi Marmara'nın İstanbul Boğazı'na girişi sırasında balıkçı tekneleri ve sahile akın eden binlerce kişi tarafından coşkuyla karşılandı, gemiye girmek isteyenler izdihama neden oldu. Sarayburnu'ndan, 22 Mayıs 2010'da "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası ile Gazze'ye uğurlanan ve 31 Mayıs'ta ise İsrail askerlerinin kanlı baskınına sahne olan Mavi Marmara gemisi, önceki gece saat 01.10'da, resmi işlemlerinin tamamlanmasından sonra, Çanakkale Kepez Limanı'ndan mürettebatıyla birlikte yola çıktı.

HAVAİ FİŞEKLİ KARŞILAMA

Mavi Marmara dün saat 13.00 sıralarında İstanbul'a ulaştı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla donatılan gemi, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü'ne bağlı iki römorkör eşliğinde Boğaz'a giriş yaptı. Geminin girişi sırasında Galata Köprüsü üzerinde havai fişekler patlatıldı. Meşaleler yakılan yaklaşık 20 balıkçı teknesinin de eşlik ettiği gemi, kaptan Mahmut Tural tarafından Sarayburnu Limanı'na yanaştırıldı. İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sarayburnu'nda düzenlenen törene katılan binlerce kişi gemiyi coşkuyla ve gözyaşları içinde karşıladı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile Sarayburnu'na akın eden vatandaşlar "Hepimiz Filistinliyiz" şeklinde sloganlar atıp, tekbir getirdi. Gemi kıyıya yaşanırken duygulu anlar da yaşandı. Bazı vatandaşların gemiyi görünce, özellikle de saldırıda can verenlerin isimleri okunurken gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

MERMİ İZLERİ YERİNDE...

Gemide yakını olan olmayan herkes, ölen 9 kişinin fotoğraflarını görünce hep bir ağızdan tekbir getirerek İsrail aleyhine sloganlar attı. Bir yandan dualar okunurken, diğer yandan bir başka grup da ölenler için namaz kıldı. Olası bir izdiham ve kazanın önlenmesi içinse kadın ve çocuklar ayrı bir alanda tutuldu. Polis bariyerleri sahilden yaklaşık 10 metre geriye alındı ve güvenlik şeridi çekildi. Sarayburnu'nda düzenlenen törene İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Başpiskopos Hilarion Capucci, gemide şehit olanların aileleri ve "Mavi Marmara'' gemisiyle Filistin'e yardım götüren gönüllüler, 50 farklı ülkeden aktivistler ile birçok vatandaş katıldı. Törenin ardından vatandaşların Mavi Marmara gemisine girmek istemesi üzerine izdiham yaşandı. Binlerce kişi bir anda geminin giriş kapısına yönelince bazı vatandaşlar ezilme tehlikesi atlattı. İçeriye sadece gemide hayatını kaybedenlerin yakınları ile "Mavi Marmara gazisi" olarak adlandırılan olayın canlı tanıkları alındı. İzdiham nedeniyle gemiye bazı şehit yakınları giremezken, içeri girenler de geri çıkmakta güçlük çekti. Gemideki mermi izleri ve baskının dehşetini anlatan görüntüler SABAH muhabirinin objektifine yansıdı. Gemideki kırık koltuk, masa ve sandalyelerin hâlâ olay sonrasındaki haliyle bırakıldığı gözlenirken, boya ile kapatılmaya çalışılan mermi izleri de yaşanan dehşetin kanıtı gibiydi.

FURKAN İÇİN GÖZYAŞI

Bu arada gemide hayatını kaybeden 9 kişinini öldükleri yerlerin de anıt mezar haline getirildiği gözlendi. Ölenlerin büyük fotoğrafları konulan ve adları yazılan yerleri gören yakınları duygulu anlar yaşadı. Mavi Marmara'nın sembolü haline gelen 19 yaşındaki Furkan'ın hayatını kaybettiği yer yoğun ilgi gördü. Furkan'ın öldürüldüğü yerde yazılı olan "Furkan Doğan 20 Ekim 1991'de New Yorkta doğdu, Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Lisesi öğrencisiydi. Nisan ayında girdiği üniversite sınavında, 80 sorunun 75'ini doğru cevaplamıştı. Furkan göz doktoru olmak istiyordu" ifadesi okuyanların yüreklerini sızlattı.

BİR HAFTA ZİYARETE AÇIK

Canlı tanıklardan gazeteci Hakan Albayrak, "Olayı hafızamda canlı tutmak için tekrar geldim. Olayın bir gün zihnimden yavaş yavaş silinmesinden korkuyorum. Ben hakkımı doldurdum. Başkalarının bu hakkı kullanabilmesi için, bir dahaki Gazze seferine katılmayacağım" dedi. Bu arada Saadet Partisi Gençlik Kolları, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye giderken İsrail'in saldırısına uğrayan "Mavi Marmara'' gemisinin İstanbul'a gelmesi nedeniyle İsrail Büyükelçiliği önüne, Filistin bayrağı renklerinde boyanmış maket gemi bıraktı "Mavi Marmara'' gemisi, Sarayburnu'nda bir hafta kalacak ve vatandaşların ziyaretine açık olacak. Gemi daha sonra Tuzla Tersanesi'ne çekilerek onarılacak.

BUGÜN NELER OLDU