Adli tıp “artık akıllı” dedi

Samsun'da 5 kişiyi vuran ancak akli dengesi yerinde olmağı raporu verilince serbest kalan şahıs, bir kişiyi daha vurunca "akli dengesi yerindedir" raporu verilerek 15 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Pazartesi 27.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.12.2010 16:02
ABONE OL
Ulugazi Mahallesi İstiklal Caddesi'nde 2005 yılında, Mustafa C. (32), seyyar satıcılık yapan Sedat A.'ya (37) öldürmek için tabancayla ateş açmış, Sedat A. ağır yaralanırken, yoldan geçen Yasemin Y. (21), Duygu K. (20), Kerem A. (10) ve Korhan A. (16) da kazayla yaralanmıştı. Mustafa C. hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu "Akli dengesi yerinde değildir ve cezai ehliyeti yoktur" raporu verdi. Bir kişiyi öldürmeye tam teşebbüs ve 4 kişiyi de silahla yaralamak suçundan Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mustafa C., Adli Tıp Kurumu'nun raporu doğrultusunda ceza almadı ve serbest bırakıldı.

Mustafa C., İlkadım ilçesi Hastane Mahallesi'nde bulunan bir spor kulübünde Mehmet D.'yi (42) tabancayla vurarak ağır yaraladı. Olaydan sonra tutuklanan Mustafa C.'nin Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Adam öldürmeye teşebbüs" suçundan hakkında dava açıldı. Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen Mustafa C.'ye "Akli dengesi yerindedir ve cezai ehliyeti tamdır" raporu verildi. Ancak, Mustafa C.'nin avukatı Bahadır Oruç, müvekkilinin daha önce akli dengesinin yerinde olmadığına dair raporu olduğunu ileri sürerek İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini talep etti.

İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilen Mustafa C.'nin cezai ehliyetinin olup olmadığına dair yeniden rapor alındı. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gönderilen raporda, Mustafa C.'nin 5 kişiyi silahla vurduğu olayda, "Akli dengesi yerinde değildir ve cezai ehliyeti yoktur" raporu veren İstanbul Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu bu kez, "Akli dengesinin yerinde ve cezai ehliyeti tam" raporu verdi. Bugün yeniden yargılanan Mustafa C., bu kez 1 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

https://www.sabah.com.tr