Benim ülkemin ortak dili Türkçe'dir

Erdoğan, Genel Kurul konuşmasında özerklik tartışmasının "Çirkin bir tezgah" olduğunu söyledi. Başbakan 'iki dilli hayat" talebine ise şu sözlerle son noktayı koydu: Resmi ve ortak dil Türkçedir

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
2011 yılı bütçesinin kapanış görüşmelerine Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "İki dil", "Güneydoğu Anadolu'ya Özerklik" ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirileri damga vurdu. "Özerklik" tartışmasının çirkin bir tezgah olduğunu belirten Erdoğan, BDP'nin "İki dilli hayat" talebine de sert yanıt verdi. "Kürt sorunun savunuyorum savunmaya da devam edeceğim, ama Kürtçülüğün de Türkçülüğün de karşısındayım" diyen Erdoğan, "Türkiye'nin resmi dili Türkçedir. Ortak dil Türkçedir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilemez" diye konuştu.

MEDENİYETİMİZDE IRKÇILIK YOK

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Bahçeli'nin konuşmadığı Genel Kurul'da kürsüye çıkan Erdoğan, 1 saat süren konuşmasının ilk sert eleştirisini iki dilli yaşam talebinde bulunan BDP'ye yöneltti. Erdoğan, bu ülkede bir Başbakan olarak Kürt sorununu savunduğunu ve savunmaya devam edeceğinin altını çizdi ve "Ama Kürtçülüğün de Türkçülüğün de karşısındayım. Bizim medeniyetimizde ırkçılık yoktur ama kavimlere saygı vardır. Benim milletimin dili tekdir. Türkiye'nin resmi dili Türkçedir. Ortak dil Türkçedir. Bu gerçeği değiştirmeye yönelik hiçbir girişim kabul edilemez"dedi. Erdoğan şöyle konuştu: "Bu mesele sosyal barış ve sosyal bütünlük meseledir. Bu meseleyi tartışmaya dahi açmak, bu meseleyi getirip Türkiye'nin gündemine taşımak ne demokrasiye, ne özgürlüklere, ne toplumsal barışa, ne kardeşliğe hizmet etmez. Bu tartışmaları tanımlamakta da, gündem de tutmakda, milli birliğimize, kardeşliğimize destek olmaz, köstek olur."

KARANLIK ODAKLARIN OYUNU

Erdoğan, Türkiye seçime giderken, Türkiye istikrar ve güvenli zeminde büyürken, karanlık odaklar tarafından aynı oyunun tekrar kurulduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Biz demokratik bir ülkenin onurlu bir vatandaşın sahip olması gereken hak ve özgürlüklerini sağlama çabasındayken, birileri toplumu gererek milletin sinir uçlarına dokunarak gelişme sürecini baltalamaya çalışıyor. Biz iyi niyetle, sorunların çözümü için çaba gösterirken, toplumsal mutabakatı sağlamak üzere çalışırken, birileri de bayat senaryoları gündeme alıyor, çözümleri sabote etmeye çalışıyor. Karanlık odaklar tarafından aynı oyun yeniden kuruluyor. Bu tezgah çok kirli bir tezgah, bu tuzak kirli bir tuzak. Milletim bunun aktörlerini çok gördü. Benim milletim bu tezğaha gelmeyecek, bu tuzağa asla ve asla düşmeyecek. Ben buna inanıyorum."

SEÇİM ÖNCESİ KAOS

Erdoğan, tezgahın içinde terör örgütü, terör örgütüne destek verenlerin bulunduğunu vurgulayarak, "Bu tezgahın içinde can çekişen çeteler var mafya var. Senaryo çok ama çok açık. Seçim öncesinde su bulandıracaklar, milletin kafasını bulandıracaklar, kaos oluşturacaklar. Milletin tercihlerini tekelleri altına alacaklar. Toplumu gerecek, siyasi kurumu etkisizleştirecek, güven ortamını sarsacak bu anlayış, hangi anlayışa hizmet ediyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU