GAP uçağı Pekin'e acil iniş yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağı Tokyo dönüşünde kabin basıncının düşmesi sonucu Pekin'e acil iniş yaptı. Heyette bulunan SABAH muhabiri Mehmet Nayır da hem geziyi hem de acil inişi anlattı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, Türkiye'nin 60 yıllık nükleer enerji hasretini dindirmek amacıyla başlattığı Japonya yolculuğu, tüm faydalı temasların yanı sıra aksiliklere sahne oldu. 22 Aralık Salı akşamı, Esenboğa'dan gece 24.00'te kalkması planlanan Başbakanlığa ait GAP uçağı, sis nedeniyle 3 saat gecikmeli olarak Tokyo'ya hareket etti. Gece 03.00 gibi havalanan uçak, Kazakistan'ın Almatı Havalimanı'na yakıt ikmali için indiğinde tüm heyet kısa bir şok geçirdi. Pistte kar kalınlığı 10 santimetreyi geçmişti. Pilot da "İlk kez böyle bir piste indim" diyordu. Buradaki 2 saatlik beklemenin ardından Japonya seyahati çok hızlı başladı. Bakan Yıldız, cuma sabahı Japonya'nın Sanayi Ekonomi Bakanı Ohata ile nükleer yolculuğun ilk adımını oluşturacak anlaşmaya imza attı. Ardından, Japonya'nın tüm teamüllerine aykırı olarak Başbakan, hükümetin ikinci ismi kabine sekreteri, Maliye ve Dışişleri Bakanı olmak üzere 7 bakan tarafından kabul edildi. Bakan Yıldız'ın, Japonya'nın Türkiye'de kuracağı nükleer santralle ilgili olarak, "Bu nükleer santralin Türkiye'de yapılacak olması bir mühendis olarak bile beni heyecanlandırdı. Şu ana kadar başa geçen zamana üzüldüm" ifadelerini not aldık.

CEO'LARLA YEMEK

Nükleer santral gezisinin ardından Bakan Yıldız, Tokyo'ya iner inmez ayağının tozu ile toplam ciroları 300 milyar doları aşan Toshiba, Hitachi ve Mitsubishi şirketlerinin CEO'ları ile akşam yemeğine oturdu. Ancak dönüş yolunda aksilikler zincirinin ilk halkası geldi. Tokyo saati ile gece 23.00'te (TSİ 17.00) kalkması planlanan Başbakanlığa ait GAP uçağının yakıt aksamında sorun olduğu ve uçuşun ertelendiği bilgisi verildi. Bakan Yıldız ise sükûnetini koruyor sadece "TBMM bütçe görüşmelerine yetişmek istiyorum" diyordu. Belirsizliğinin uzamasının ardından heyet olarak Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'ne geçildi. Saat 02.00 gibi "GAP uçak kalkışa hazır mesajı" bilgisi geldi. Heyet üyeleri hemen havalimanına gittik. Almatı'da hava koşullarının elvermemesi durumunda Bişkek'ten yakıt ikmali yapılacaktı. 15 saat sürecek yolculuğumuz Türkiye saati ile dün öğlen 12.00'de tamamlanacak ve Bakan Yıldız da TBMM'de 13.00'te başlayacak bütçe görüşmelerine yetişecekti. Ancak aksilikler yine kendini gösterdi.

ACİL İNİŞ ANONSU

Uçağın kalkışından yaklaşık bir saat sonra kabin amiri, "Türbülansa girebiliriz" uyarısı yaptı. 2.5 saat sonra da "Kabin basıncı düşüyor. 20 dakikada Pekin havalimanına inmek zorundayız" anonsu geldi. Uçağın inişi sırasında basınç dengesinin bozulması sonucu Bakan Yıldız'ın sağ kulağında ağrı oluştu. Uçakta bulunanlar büyük endişe yaşadı. İnişle birlikte Bakan Taner Yıldız'ın kulağındaki ağrı yerini bütçeye yetişememenin burukluğu kaldı. Pekin havalimanına inişimizin ardından ise Çin yetkililerinden "Uçaktan inemezsiniz" mesajı geldi. Ancak Dışişleri Bakanlığı ve Pekin Büyükelçisi Murat Esenli'nin devreye girmesi ile kriz 10 dakikada çözüldü. Çin'in tüm diplomatik kaynaklarına ulaşan Büyükelçi Esenli, heyetin misafir olarak Çin'e girmesi onayını aldı. Geri dönüş için de THY'nin yerel saatle 23.55'te (TSİ 17.55) havalanacak uçağına biletler alındı. İniş sırasında en büyük zorluğu yaşayansa ben oldum. Sinüzit hastalığının etkisi ile başımda yüksek ağrı ve geçici duyma bozukluğu oluştu. Kabin görevlileri beni uçağın arka koltuğuna alarak plastik bardakları, içlerine ılık nemli mendil koyarak kulaklarıma yerleştirdiler. Bir de basınç dengesini sağlayan ilaç verdiler. Bakan Yıldız ise tüm bu karmaşanın içinde benle ve tüm heyet üyeleriyle tek tek ilgilendi.

BUGÜN NELER OLDU