Diyarbakır onun ziyaretini bekliyor

Heyecanla Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretini bekleyen kentte, hazırlıklar sürüyor. Mendilci kızların onuruna keman konseri düzenleyeceği Gül'ün vereceği mesaj ise merakla bekleniyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yılın son iki gününü Diyarbakır'da geçirecek. Gül'ün, 30-31 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Diyarbakır'da bir dizi sürpriz program hazırlandı. Sokakta mendil, peçete satan kız çocukları Cumhurbaşkanı Gül için keman konseri verecek. BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, "Sayın Gül'ün buradan vereceği yeni yıl mesajı önemli" derken, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da, "Diyarbakır halkı misafirperverdir" diye konuştu.
BAYDEMİR'İN KOLTUĞUNA OTURUR MU? Cumhurbaşkanı Gül, 8 Ağustos 2009'da Bitlis'e giderken, Güroymak ilçesinden geçerken, "Yolda Norşin'de büyük kalabalık gördüm. İnsanlarla konuştum, sevgiyi gördüm" diyerek ilçenin Kürtçe ismini söylemişti. "İki dilli yaşam ve özerklik" tartışmaları gündeme damgasını vururken, gözler Cumhurbaşkanı Gül'ün Diyarbakır'dan vereceği mesaja çevrildi. Gül'ün, ziyaretinin ilk gününde valilik, belediye ve garnizon komutanlığını ziyaret edecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in koltuğuna oturup oturmayacağı ise merak ediliyor.
MENDİLCİ KIZLARDAN KEMAN KONSERİ: Valilik, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti öncesinde yoğun bir hazırlık yürütüyor. Sokakta çalışan çocukları eğiten Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı "75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi" renkli bir organizasyona imza atacak. Sokakta mendil, peçete satan kız çocukları Cumhurbaşkanı Gül için keman konseri verecek. Gül, yine sokakça çalışan çocukların halı saha turnuvası final maçına davet edilecek.
KÜRTÇE PANKART HASSASİYETİ: Gül'ün, havaalanından şehre geçeceği güzergâhlarda duvarlara Kürtçe afişler asılmaması için hassasiyet gösteriliyor. Valilik, karşılama pankartlarını Türkçe yaptırırken, BDP de iki dilli karşılama konusunda bir hazırlık yapılmadığını bildirdi. Ancak bazı sivil örgütlerin Kürtçe pankart açabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı'nın Dedeman ya da Dicle Üniversitesi içindeki Konukevi'nde kalması bekleniyor.
BDP: MESAJI ÖNEMLİ: BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, şöyle konuştu: "Sayın Gül'den yeni yıla umutla gireceğimiz bir mesaj bekliyoruz. Kürt sorununun çözümü konusunda hükümete, muhalefete de yol gösterici perspektif sunucu, yükümlülük verici bir mesaj olmalı. Silahlar Haziran'a kadar sustu. 13 Ocak'ta KCK davası var. Bu duruşma devletin Kürt sorununa bakışını ortaya koyacak. Yeniden silahlar konuşmamalı."
DİYARBAKIR HALKI MİSAFİRPERVERDİR: Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın gelişini anlamlı buluyoruz yeni bir yıla girerken. Umuyoruz ki barış ve demokrasiye, haklar ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunacaktır. Diyarbakır halkı misafirperverdir, en iyi şekilde ağırlayacaktır. Bu ziyareti önemsiyoruz" dedi.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ