'Garnizon' koşamayınca kriz çıktı

Genelkurmay, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıldönümünde düzenlenen Garnizon Koşusu'nun "Güzergâh tahsis edilmediği için" yapılamadığını açıkladı. Valilik 17 gün önce yoğun caddelerde faaliyetleri kısıtlayan genelge yayınlamıştı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 ABONE OL
Ankara'da sivil otorite ile askerler arasında bu kez de "Garnizon Koşusu" krizi patlak verdi. Atatürk'ün Ankara'ya gelişi nedeniyle her yıl düzenlenen ve Kara Harp Okulu öğrencileriyle Ankara Garnizonu'ndaki askeri birliklerin temsilcilerinin katıldığı "Garnizon Koşusu"nda bu yıl kriz yaşandı. Ankara Valiliği'nin, kutlamalar programında yer vermediği koşu yapılamadı. Genelkurmay Başkanlığı, geleneksel Garnizon Koşusu'nun "güzergah tahsis edilmediği için" yapılamadığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda, "Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen 'Garnizon Koşusu', kullanılacak güzergahın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır" denildi.

GÖKÇEK: ALAKAMIZ YOK

Gözler hemen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e çevrildi. Gökçek, "Konunun bizimle alakası yok. Güzergah tespitini Valilik belirler" açıklamasını yaptı. Kara Harp Okulu'nun düzenlediği koşunun 17 gün önce Ankara Valiliği'nin yayınladığı bir genelgeyle kaldırıldığı ortaya çıktı. "Milli bayramlar ile mahalli ve anma günleri" başlıklı ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel imzalı genelge, Başkent'e yapılacak kutlamaları düzenliyor. Genelge, 10 Aralık 2010'da, Ankara'daki belediye başkanları, kamu kurumları, İçişleri Bakanlığı, Ankara Garnizon Komutanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve üniversite rektörlüğüne gönderildi. Genelkurmay'ın açıklamasından sonra Vali Yüksel başkanlığında bir toplantı yapıldığı da öğrenildi. Ankara Valiliği'nin genelgesinde, "Ankara İli mülki hudutları dahilinde, Milli bayramlar ile Mahalli ve Anma Günleri Törenlerinin icrasında önemli arterler ile ana caddelerde ve benzeri mahallerde bunda sonra genel hayatı olumsuz etkileyebilecek yaya-motorize herhangi bir program uygulaması yapılmayacaktır" denildi.

BULVAR VE CADDELER

Genelgeye göre, bundan sonra Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı, Dikmen Caddesi, İnönü Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarı öncelikli olmak üzere, kent trafiği akışının yoğunlaştığı arterlerde, 23 Nisan Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi ulusal ve uluslararası nitelikte takvim ve programlara bağlanmış faaliyetler dışında programa alınmayacak. 1932'den beri her yıl 27 Aralık'ta düzenlenen Seymen Alayı Yürüyüşü de aynı gerekçeyle iptal edildi. Valilik tartışmalar üzerine yaptığı açıklamada da "Bundan sonra genel hayatı olumsuz etkileyebilecek yaya motorize herhangi bir program uygulaması yapılmayacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU