İstanbul'a 200 milyar dolarlık yatırım

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 15:49 ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'un trafik sorununu azaltacak her türlü çözümü üretmeye devam edeceklerini belirterek, ''Marmaray da olacak, tüp geçit de olacak, 3. köprü de olacak'' dedi.

Yıldırım, İstanbul Anadolu Yakası PTT Başmüdürlüğü ve Kadıköy PTT Merkez Müdürlüğü binasının hizmete açtı. Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, 170 yıllık tarihe sahip PTT'nin modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük hizmetleri olduğunu anımsattı.

İstanbul'un ulaşımı için yapılanları ve yapılacakları da anlatan Yıldırım, ulaşımın İstanbul'un birinci sorunu olduğunu, ''3. köprü olmasın'' tartışmalarını da yersiz bulduğunu söyledi.

''Marmaray da olacak, tüp geçit de olacak, 3. köprü de olacak. İstanbul'un trafik sorununu azaltacak her türlü çözümü üretmeye devam edeceğiz'' diyen Yıldırım, mevcut köprülerin kapasitelerinin üstünde çalıştığını ve yıprandığını dile getirdi.

-SORULARI YANITLADI-

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, açılışın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı.
Yatırımlar ve bu yatırımlardaki özel sektör payına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığınca 2003-2010 yılları arasında 92 milyar TL'lik yatırım yapıldığını ve bunun 15 milyar liralık bölümünün yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Yap-işlet-devret modelini en fazla uygulayan bakanlığın, Ulaştırma Bakanlığı olduğunu da dile getiren Yıldırım, bu modeli, havaalanı projelerinden, yol projelerine, marinalara kadar kullandıklarını anlattı.
''2023 hedefimizde de yap-işlet-devret gibi alternatif finans modellerinin payını daha da artırdık'' diye konuşan Yıldırım, 3. köprü ve kuzey Marmara otoyol projesinin de yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ifade etti.

Yıldırım, ''2023 yılına kadar yapılacak toplam ulaştırma ve altyapı projelerinin tutarı 200 milyar dolar civarında. Bunun en az 75 milyar dolarlık kısmını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmeyi istiyoruz'' dedi.

İstanbul'un Avrupa yakasına yeni bir havalimanı yapılmasına ilişkin projenin de bulunduğunu anlatan Yıldırım, ''Avrupa yakasına yeni bir havaalanı yapılması gerekiyor. Yer bulma çalışmaları devam ediyor'' diye konuştu.

Yıldırım, İstanbul'a 3. havaalanının yapılacağı yerin lokasyon olarak belirlendiğini de kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU