AK Parti, milletvekili adayları için kırmızı çizgileri belirledi

Bakan, milletvekili, belediye başkanı ve örgüt yöneticilerinin ikinci dereceye kadar akrabaları seçimde milletvekili aday adayı olamayacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.12.2010 ABONE OL
AK Parti yönetimi, haziran ayında yapılacak seçimlerde aday adayları için kırmızı çizgileri belirledi. Buna göre bakan, milletvekili, belediye başkanı, parti ve örgüt yöneticilerinin 2. dereceye kadar olan yakınları aday olamayacak. AK Parti MYK, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında ağırlıklı olarak genel seçimlerde aday adayları için uygulanacak kriterlerini ele aldı. Bakan, milletvekili, belediye başkanı, parti ve örgüt yöneticilerine yönelik '2. derece yakınlara aday adayı kıyağı' uygulamasına geçmiş yıllarda olduğu gibi bu seçimlerde de izin verilmemesi kararlaştırıldı. Üyeler, partilerinin kurulduğu günden bu yana bu konuda ilke kararı bulunduğunu belirterek, "Bu karar 2. dereceye kadar yakınları kapsamaktadır" görüşü üzerinde karar birliğine vardı. MYK'da genel seçimlerde örgüt yöneticilerinin başvuruları da ele alındı. Genel seçimlerde aday adayı olmak isteyen örgüt yöneticilerinin 15 Ocak 2011 tarihine kadar görevlerinden istifa etmeleri kararlaştırıldı.

WIKILEAKS RAPORU
Üyeler toplantıda Erdoğan'a TBMM Genel Kurulu'nda muhalefeti eleştiren konuşmasından dolayı övgü yağdırdı. Toplantıda teşkilattan sorumlu yöneticiler, AK Parti'ye katılım taleplerini de dile getirdiler. Bu yönde çok fazla başvuru bulunduğu belirtilirken, "Her partiden katılım ve katılım talepleri var. Bu katılımlar önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacak" görüşü dile getirildi. MYK toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Wikileaks raporunun tamamlandığını söyledi.

ELLERİNİZ MOLOTOF DEĞİL KALEM TUTAR
Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı'nca düzenlenen "Vefatının 74. Yılında Mehmet Akif Ersoy'u anma programı"na katıldı. Burada, AK Partili gençlere seslenen Erdoğan, Sizin eliniz taş, molotof kokteyli, kasatura, döner bıçağı veya yumurta sallayan el değil, kalem tutar, bilgisayarın tuşlarında dolaşır. AK gençlik budur" dedi. Mehmet Akif Ersoy'un Arnavut olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ama Akif'in İstiklal Marşı ile onun o milli marşıyla bu millet ayağa kalktı, bu millet kurtuluş destanını yazdı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU